Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evionka
evionka
Vloženo 14. 9. 2017
Líbí se mi

Zámek Veltrusy

evionka
evionka
Vloženo 14. 9. 2017
Líbí se mi
Zámek Veltrusy

Zámek Veltrusy

Zámek Veltrusy je vrcholně barokní stavbou z 1.poloviny 18.století. Tehdy se hrabě Václav Antonín Chotek rozhodl nechat na břehu řeky Vltavy, nedaleko Veltrus, postavit malý lovecký zámeček. Jeho autorem je významný pražský architekt italského původu Giovanni Battista Alliprandi.

Zámek je dnes obklopen romantickým parkem, zpřístupněným veřejnosti v roce 1796, patřícím mezi 5 nejstarších přírodně krajinářských parku v Českých zemích. Rozlohou, téměř 300 hektarů, je u nás parkem největším.

Park je také domovem volně žijící zvěře, mimoto je v zámecké oboře od začátku 19. století chován daněk skvrnitý. Zde je důkaz, že se mu tam stále vede dobře.

 

Veltruský park měl především sloužit jako místo odpočinku a kratochvíle panstva, k tomu účelu byl směřován jeho vývoj. V areálu se dodnes zachovalo několik romantických a antikizujících staveb, kde se členové rodiny scházely u společného čtení, společenských her nebo jen k obědu či svačině. 

Nejenom šlechta se ráda baví. V tomto parku jsem byla již několikrát, protože se nachází blízko našeho bydliště a při naší poslední procházce byl plný žen a dětí, které seděly u svých malířských pláten a umělecky ztvárňovaly krásu zdejšího okolí. Byl to hrozně příjemný zážitek,to  sepětí malebné přírody s uměleckou tvorbou.

Zámek postihla v roce 2002 velmi ničivá povodeň, přesto nabízí svým návštěvníkům různé programy, výstavy a expozice.Možná kvůli tomu jsem v samotném zámku ještě nikdy nebyla, ale můj syn mě předehnal. Nastoupil zde nové školy a v rámci adaptačního pobytu byli ubytování v blízkosti zámeckých prostor a tento školní rok zde zahájili dokonce i noční bojovou hrou. Škoda, že mě nevzal sebou - ale baterku čelovku doma nezapomněl.

Nu což, nezbývá mi nic jiného než hodit pár zlaťáků do místního jezírka, kde plavou zlaté rybičky a všem těm školákům, (když tak hezky začali na tom zámku), popřát hodně štěsí a sil do dalšího školního roku.

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 24. 1. 2020

moc hezké místo, také jsme tam byli

Odpovědět
sipeji
sipeji 15. 9. 2017

krásné místo

Odpovědět
lemur
lemur 15. 9. 2017

Dobrý tip na výlet. Krásný zámek a parky.

Odpovědět
Tamara
Tamara 14. 9. 2017

Zámecké parky mám moc ráda. tento jsem sice neviděla, male fotky jsou nádherné. Tak snad někdy... .

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 843
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.