Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sasidlo
sasidlo
Vloženo 29. 8. 2021
Líbí se mi

Zámek Štědrá

sasidlo
sasidlo
Vloženo 29. 8. 2021
Líbí se mi
Zámek Štědrá

Zámek Štědrá

Před týdnem mne upoutala pozvánka na akci v zámecké zahradě ve Štědré. Byl jsem rozhodnut, že se tam vydám, ale včera odpoledne pršelo a tak jsem se rozhodoval, zda ANO či NE. Nakonec jsem si řekl, že to není daleko a podívám se tam. Prošel jsem si zahradu, kde byli připraveni aktéři slavností, ale skováni ve stanech. Vzhledem k promáčenému trávníku to bylo vše nebezpečné. Vysvobodila nás paní, která nás pozvala na prohlídku interiérů. Byl jsem zde poprvé a musím sundat pomyslný klobouk, kolik práce už zde udělali. Bylo dost lidí a užili jsme si to.

Barokní zámek Kokořovců z Kokořova, vystavěný jako nové sídlo majitelů žlutického panství po r. 1730 zřejmě v místech staršího objektu stavitelem J. O. Söllnerem z Útviny. Upravován pozdně barokně po požáru r. 1747 a v 19. stol. V havarijním stavu.

Zámek Štědrá už není zchátralý, pyšní se titulem Zachráněná památka.

Obec zaplatila za památku 3,5 milionu korun, a aby nespadla nadobro, pustila se Štědrá díky grantům do oprav. Evropským dotacím se ale vedení obce brání a peníze sbírá po kouskách - například z programu ministerstva kultury.

 

Místnosti procházejí rekonstrukcí malířské výzdoby, provádí se tu hloubková injektáž štuků a vyměňují se i jednotlivé prvky oken a dveří. Součástí tohoto procesu je zároveň výroba chybějících prvků. Dále se odstraňují díry a defekty na barokním ostění.

 

Před několika dny se odhalení původního nátěru dočkala i místnost číslo 122, která v minulosti sloužila jako šatna školní jídelny. „Objem vykonané práce na zámku roste s každým dnem. Nebrzdí nás ani vedra, jelikož pracujeme uvnitř, kde jsou pracovní podmínky přívětivější," vysvětlil starosta Štědré František Pánek.

 

Během srpna tu také pokročily práce na obnově zámecké kapličky a v několika dalších místnostech byly rovněž odhaleny a zrestaurovány původní nátěry. Přes to všechno mají dělníci na zámku před sebou ještě kus práce. Kompletní dokončení prací lze počítat ještě na roky.
Zdroj: https://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/zamku-ve-stedre-se-dari-zvelebuji-se-interiery-20150816.html

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 30. 8. 2021

Pěkný zámek.

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 6. 9. 2021

Ano

Li
Li 29. 8. 2021

Krásný zámek

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 6. 9. 2021

Bude krásný

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 29. 8. 2021

Ještě kdyby se dočkal zámek v Toužimi pořádné rekonstrukce. To bylo to samé. Také "vyčůraný investor"

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 29. 8. 2021

smůla, ale jednou to bude krása

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 6. 9. 2021

Už to začíná být krásné

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 29. 8. 2021

Obec zámek odkoupila od italského investora, který v 90. letech získal v Česku několik historických památek. Často za bonboniéru. "Jeho paní účetní ho chválila. Co koupil v Praze, vždycky za stonásobek prodal. Do oprav ale neinvestoval ani korunu a podle toho to tady také vypadalo," míní starosta. Ano, právě se zběsile darovalo "vejlupkům" co chtěli trhnout peníze na hlouposti starostů. A starostové si mnuly ruce jak se rychle zbavili zdevastovaných památek se kterými byly starosti.

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 6. 9. 2021

Nyní už to ale spěje k lepšímu

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 652
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.