Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evionka
evionka
Vloženo 19. 7. 2018
Líbí se mi

Zámek Nové Hrady

evionka
evionka
Vloženo 19. 7. 2018
Líbí se mi
Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady

Zámek Nové Hrady je dominantou stejnomenné obce v Pardubickém kraji, nedaleko měst Vysoké Mýto a Litomyšl. Jedná se o pozoruhodnou rokokovou stavbu s rozsáhlým přírodním areálem.

Zámek vznikl na svahu pod původním starým zámkem, na jehož místě dříve stával gotický hrad. Materiál ze starých staveb byl použit při budování rokokového zámku. Stavba z roku 1777 nebyla nikdy přestavována a dodnes si zachovala svou ryzí architektonickou podobu. Od roku 1997 je zámek v soukromém vlastnictví rodiny Kučerovy a celý areál prochízí rozsáhlou rekontstrukcí. Budovu obklopuje cenný rokokový ornamentální areál nazývaný ,,České Versailles". A skutečně tak vypadá. 

 

Oblíbenou kratochvílí šlechty bývaly labyrinty. A nejenom jich. To byl skutečný cíl našeho výletu, děti z toho bloudění byly skutečně nadšené. Bludiště je vysázené z 900 tújí, které na zimu neopadávají. Labyrint, jak jej nazývali staří Řekové, je stavba nesmírně složitého půdorysu. Na Krétě jej vytvořil umělec a stavitel Daidalos pro krále Minóa, který v něm dle legendy ukrýval netvora Minotaura, jemuž byly přinášeny lidské oběti. Od dob renesance až po současnost byla budována bludiště či labyrinty, jako trvalé součásti velkých zahrad. Tato díla slouží nejen pro kratochvíli a pobavení návštěvníku, ale symbolizují také lidské putování životem, neboť i to je nekonečným hledáním správného směru. Novohradský labyrint, jehož cesty měří asi 600 metrů, pak připomíná i skutečnost, že každé století lidských dějin mělo své Minotarury.

Schválně, jestli uhodnete, jakou sochu jednoho z nejkrutějších netvorů 20.století ukrývá ve svém středu tento labyrint.

 

 

Další zastávkou našeho výletu bylo Toulcovy maštale. Nejedná se o pozvánku do žádných stájí pro koně, ale o velmi zajímavou přírodní pískovcovou rezervaci. Jde zde  o oblast plnou skal z pískovce a borových lesů a pro mírně zvlněný terén s malým převýšením je vhodný i pro malé děti. Ty zde měly skutečné vyžití a dokonce jsme našly i skalní město, kde podle pověsti řádil loupeživý rytíř Toulovec.

Loupeživého rytíře jsme sice nepotkaly, ale děti zde řádily ostošest. Dost dobrý tip na příjemně strávené prázdninové dny.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 14. 1. 2020

hezký zámek, kdysi jsme tam byli

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 19. 7. 2018

Krásné, zde jsme ještě nebyli

Odpovědět
evionka
evionka 19. 7. 2018

děkuji

Pistalinda35
Pistalinda35 19. 7. 2018

nádherné

Odpovědět
evionka
evionka 19. 7. 2018

je to tam opravdu moc krásné

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 842
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.