Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Atevy
Atevy
Vloženo 25. 1. 2020
Líbí se mi

Zámek Loděnice

Atevy
Atevy
Vloženo 25. 1. 2020
Líbí se mi
Zámek Loděnice

Zámek Loděnice

Zámek Loděnice - pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily Památky Chátrající stavba, kterou spatřily stovky tisíc turistů mířících do Prahy, před dvěma lety změnila majitele i účel. Každou neděli si můžete prohlédnout její část.

Dálnice D5 je jedna z nejfrekventovanějších komunikací v celé České republice. Mezi obcí Rudná a Berounem klesá do hlubokého údolí říčky Loděnice a protíná stejnojmennou obec vedví. Po pravé straně ve směru na Plzeň řidiče zaujme terasovitá skála osázená vinnou révou a pod ní budova zámku,

přesněji bývalého zámku.

Ještě před pár lety chátral a řidiči si možná pamatují jeho fialovou oprýskanou fasádu s dvěma nárožními věžemi. Zámek obklopoval zpustlý park a vzrostlá lipová alej vedoucí k hlavnímu vchodu do zámku. Stavba chátrala, rozpadala se a byla vlastně jakousi nelichotivou vizitkou pro stovky tisíc návštěvníku blížících se do Prahy po hlavní dopravní tepně ze západu Evropy. Teprve v roce 2010 nastal obrat. Zmizela střecha, byla vyměněna za novou.

K dvěma věžím přibyla další, středová. Ztrouchnivělá dřevěná špaletová okna byla vyměněna za nová, plastová. Vinice byla zkultivována a osázena novými keři, které se snad ujmou. Alej byla prořezána a prosvětlena. Travnatá plocha před bočním průčelím zmizela, byla nahrazena štěrkem. Barva omítky zůstala, jen se změnila v kombinaci světlé a tmavé růžové, až nachově fialové. Na vrcholcích věží se objevily kříže, pozlacené, pravoslavné. V levé části parku u vinice vyrostla zvonice s křížem vybavená 10 zvony, jejichž srdce jsou ovládány provázky ručně i nožně.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
xxkouckaxx
xxkouckaxx 5. 6. 2020

paráda

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 21. 5. 2020

Odpovědět
Jasper
Jasper 27. 1. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 26. 1. 2020

moc hezké

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 26. 1. 2020

Tak k němu jsme jeli před 5. lety, ale nevím už proč, nedojeli. Nebo byl zavřený....Ale asi tam spíš byla rozkopaná silnice a už jsme neměli čas hledat objížďky...fakt nevím

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 071
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.