Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 28. 3. 2020
Líbí se mi

zámek Liběchov

Kahomar
Kahomar
Vloženo 28. 3. 2020
Líbí se mi
zámek Liběchov

zámek Liběchov

Tento zámecký areál jsme dnes objevili zcela náhodou, když jsme projížděli stejnojmennou obcí. Do té doby jsme o zámku s parkem neměli nejmenší tušení. Až pak doma dodatečně jsme "nastudovali" jeho historii a hlavně fakt, proč se zámek včetně areálu nachází právě v takovém stavu, v jakém je.

Zámek Liběchov je barokní zámek z doby kolem roku 1730, později upravovaný, s parkem, v obci Liběchov. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Na místě středověké tvrze vznikl v 16. století vodní hrádek, který roku 1709 spolu s panstvím koupili Pachtové z Rájova. Barokní přestavbu v letech 1720-1730 vedl architekt František Maxmilian Kaňka, který zámek rozšířil o zahradní křídlo. Kolem roku 1811 jej dále upravil nový majitel, textilní podnikatel, armádní dodavatel a mecenáš Jakub Veith (1758-1833) a jeho mladší syn Antonín Veith, kteří do Liběchova zvali významné učence a umělce. Například filozof Bernard Bolzano při zdejším pobytu napsal svůj spis Paradoxy nekonečna. Z německých umělců byli zváni malíř romantismu a Orientu Wilhelm Gail, který pro Veitha naskicoval projekt budovy Slavína v Tupadlech, nebo bavorský sochař, profesor Anton Schwanthaler, který vytvořil modely soch českých panovníků a hrdinů. Výzdobu interiérů obstaral malíř Josef Navrátil, který namaloval fresky nade dveřmi v patře. Kuriozitou byl orientální salón. Sochařskou výzdobou byl pověřen tehdy ještě kuchař Václav Levý, který našel inspirační zdroje v pískovcových skalách v okolí.

V letech 1967-1975 byl zpustlý zámek opraven pro expozici asijských kultur Náprstkova muzea, po roce 1990 byl restituován a roku 2002 silně postižen povodní.

Rozlehlá jedno- až dvoupatrová budova na nepravidelném půdorysu má na severu půlkruhové patrové průčelí a věžičku s bání. Po stranách mytologické sochy z dílny M. B. Brauna. Na jihozápadní straně směrem do parku je monumentální dvoupatrové křídlo od F. M. Kaňky s tříosým rizalitem. V parku jsou vedle soch z dílny M. B. Brauna cenné staré stromy.Park je veřejně přístupný, oprava zámku po povodni 2002 příliš nepokročila.

Pro představu přidávám i jednu starší fotografii z internetu z dob povodní v dané lokalitě.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 29. 3. 2020

Vypadá pěkně, a opět, přes Liběchov jezdíme, ale zde jsme nebyli. Nicméně to jistě, a snad letos, napravíme .-)

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 29. 3. 2020

určitě si udělejte zastávku, v parku je spousta laviček, vhodné místo i na "svačinovou" přestávku

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 182
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.