Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

k.eva
k.eva
Vloženo 16. 6. 2018
Líbí se mi

Za poznáním o Keltech do Národního muzea

k.eva
k.eva
Vloženo 16. 6. 2018
Líbí se mi
Za poznáním o Keltech do Národního muzea

Za poznáním o Keltech do Národního muzea

Kelty zná dnes téměř každý, ale jen málokdo dokáže o nich říci něco bližšího. Kdo je chce lépe poznat, může se vypravit do Nové budovy Národního muzea, kde právě o nich probíhá výstava. Národní muzeum vlastní jednu z nejrozsáhlejších archeologických sbírek v Evropě, spojenou svojí poststatnou částí s právě s tématem mladší doby železné, konkrétně laténské kultury, jejiž rozmanitost výstava návštěvníkům ukazuje.

 

Ale kdo vlastně byli Keltové?

Jako Keltové jsou označovány rozmanité populace a kmenová uskupení doby železné v části Evropy severně od Alp, obývající západní Evropu až po britské ostrovy a po iberský poloostrov na západě, střední a jihovýchodní Evropu až po Malou Asii na východě. Společný jim byl sdílený umělecký, řemeslný a náboženský projev, pro který se v archeologii používá pojmenování laténská kultura podle jejího nejstaršího naleziště La Tene ve Švýcarsku. Výraz Keltové tedy neoznačuje jedno etnikum, ale používá se konvenčně pro označení nositelů laténské kultury mladší doby železné.

Toto je zlatý prsten z okolí Hořovic, který bezesporu patřil do výbavy porušeného pohřbu aristokratického charakteru.

 

 

První zmínky o Keltech

Nejstarší zmínka o zemi Keltiké se objevuje u řeckého zeměpisce a historika Hekataia z Milétu, další u Hérodota z Halikarnassu, který se v 5.století př. Kr.zmiňuje, že řeka Dunaj pramení v zemi Keltů. Tak vychází střední Evropa v této době z anonymity pravěkých kultur. Písemné zprávy antických historiků jsou však subjektivní a uvádějí to, co u Keltů bylo nápadné a odlišné. Příkladně v díle Diodóra Sicilského Bibliothéké historiké nacházíme popisy vzhedlu Keltů jako lidí vysoké postavy, bílé pokožky a světlých vlasů, podoby jejich pestrého kostkovaného oblečení a nápadných šperků, jejich odvahy, emotivní povahy, obliby konzumace vína, obliby soubojů, pohrdání smrtí a víry v nesmrtelnost duší. Archeologické bádání nás seznamuje s novými poznatky o celé šíři duchovní a materiální stránky života tehdejších obyvatel naší země.

 

 

Kamenná hlava ze Mšeckých Žehrovic patří k nejpozoruhodnějším skulpturám mladší doby železné nejen v Čechách, ale v celé Evropě. Hlava muže je zhotovena z opuky získané v širším okolí místa nálezu. Na krku se nachází nákrčník čili torques s masivními zesílenými konci. Hlava se hlásí k laténskému uměleckému stylu a pochází nejspíše ze 3.století př.Kr. Koho skulptura zobrazuje?  Pro tento výklad je významný účes, který v současné bádání chápe jako specifický typ tonzury, jakou nosili druidové v předkřesťanském Irsku. Skulptura ze Mšeckých Žehrovic může tedy znázorňovat hlavu keltského druida. Původně byla umístěna v ohrazeném areálu, kde mohla být uctívána jako zobrazení významného předka komunity, která na místě sídlila.

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 5. 6. 2020

Odpovědět
k.eva
k.eva 5. 6. 2020

xxkouckaxx
xxkouckaxx 24. 5. 2020

paráda

Odpovědět
k.eva
k.eva 24. 5. 2020

sasidlo
sasidlo 25. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 20. 1. 2020

zajímavá pozvánka

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 119
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.