Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 25. 3. 2021
Líbí se mi

Wimmerova kašna na Uhelném trhu

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 25. 3. 2021
Líbí se mi
Wimmerova kašna na Uhelném trhu

Wimmerova kašna na Uhelném trhu

Neoklasicistní kašnu z křemičitého šedého pískovce, který nyní stojí na Uhelném trhu na Starém městě pražském, zhotovil sochař František Xaver Lederer. Jméno dostala podle Jakuba Wimmera, který si nechal kašnu postavit před svým palácem na dnešní Národní třídě. Z tohoto místa se vícekrát přesunula.

Krásná kašna z roku 1797 znázorňuje stojícího chlapce, který podává sedícímu chlapci víno a znázorňující tudíž alegorii vinařství a sadařství, podle některých názorů zemědělství. Kmen je ukončen labutí se vztyčenou hlavou, chrlící vodu. Středový sloupek, kterým je vedena voda, představuje kmen palmy obtočený vinnou révou. Na současné místo, Uhelný trh, byla kašna přesunuta v roce 1951.

Dílo financoval mecenáš Jakub Wimmer, který byl jedním z nejbohatších a nejschopnějších podnikatelů přelomu 18. a 19. století. Na nádrži je proto nápis: Rodnému městu od spoluobčana J. W. Jakub Wimmera (1754 – 1822). Wimmer kašnu věnoval městu k výzdobě dnešní Národní třídy, kde vydržela zhruba šedesát let. Kašna se však z nějakého blíže neurčeného důvodu nezamlouvala místní samosprávě a roku 1860 se stěhovala na nedaleké Betlémské náměstí. V roce 1882 tehdejší samospráva rozhodla o odstranění díla, které před úplným zničením zachránila jen přímluva Vojty Náprstka. Když se kašna vyhnula demolici, opět putovala na jiného místo. Tentokrát do parku u Hlavního nádraží. Tam vydržela do roku 1951, pak se přestěhovala opět do oblasti svého původního umístění, tentokrát na Uhelný trh. Tam stál originál sochy až do sedmdesátých let. V roce 1974 ho v noci poničili opilí gymnazisté, kteří se snažili zdolat vrchol sochy, až z ní zbylo jen torzo. Podle slepených částí originálu se však podařilo vytvořit kopie, která se vrátila na kašnu, přičemž původní kusy zamířily do Lapidária Národního muzea.

Zatím posledním excesem, který se kolem kašny udál, bylo poškození v roce 2011, kdy se zde vážně zranil syn bývalého pražského primátora Pavla Béma. Dvacetiletý Jáchym v opilosti na kašnu šplhal, avšak dvousetkilová část sochy se ulomila a na mladíka spadla, přičemž mu rozdrtila ruku, o kterou potom přišel.

Pohnutý osud této kašny...

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 2. 4. 2021

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 28. 3. 2021

moc pěkná kašna

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 28. 3. 2021

krásná kašna s pohnutým osudem...

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 28. 3. 2021

Pohnutý osud mělo více děl. Někdy se podaří zachránit, někdy ne.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 248
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.