Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

k.eva
k.eva
Vloženo 20. 3. 2018
Líbí se mi

Láká vás dobrodružství věčných plání? Navštivte výstavu Indiánů.

k.eva
k.eva
Vloženo 20. 3. 2018
Líbí se mi
Láká vás dobrodružství věčných plání? Navštivte výstavu Indiánů.

Láká vás dobrodružství věčných plání? Navštivte výstavu Indiánů.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur je jedinou muzejní institucí v České republice, která se výhradně věnuje hmotnému i duchovnímu odkazu neevropských civilizací. Nyní je zde možnost nahlédnout do života původních obyvatel Severní a Jižní Ameriky a to prostřednictvím výstavy Indiáni. Jejich světem nás provedou originální sbírkové předměty získané českými cestovateli a badateli, autorské velkoplošné fotografie a autentické filmové a zvukové záznamy.

První část výstavy představuje kulturu pravých indiánů z Plání, která je pevně spjatá s koňmi a lovem bizonů. Během putování jsme viděli velké množstí totemových sloupů a výrobky publeánksé keramiky, která je známá svými nádobami s geometrickou malbou. Já jsem třeba obdivovala šikovnost Kajowksých žen z jihu Západních plání a jejich oblečení. Nosily haleny z měkce vydělané jelenice s dlouhými třášněmi po stranách. Ty doplňovaly sukně s třásněmi a tzv. leg mokasíny, což byly legíny sešité s mokasíny. Jelenice byla malovaná barevnými pigmenty, vyšívaná korálky a pošitá kovovými kornoutky.

Samotný závěr první části prohlídky ústí do Arktidy s Inuity, což byli Eskymáci. Těm vděčíme za vynálezy, jakou jsou kajak, iglů nebo bunda s kapucí zvaná párka.

Zvláštní upozornění pro maminky - je to tam moc hezký a je tam možnost si odpočinout u obrazovky  znázorňující život v chladných oblastech. Pro malé děti tam jsou vysekány  díry s rybičkami, které je možno chytat na háček.

Ve druhé části jsme se setkali se současností i minulostí jihoamerických kultur. Nejdříve jsme se ponořili do tropické džungle a přes pobřežní archeologická naleziště jsme doputovali do And  až k jezeru Guatavita, kde právě probíhal rituál korunovace nového panovníka. Jeho vor pokrytý zlatým prachem plul uprostřed jezera, kde bohyně stvrdila jeho náčelnictví. A tak jsme se ocitli ve vysněné El Dorado. Tuto bájnou zemi zlata si vysnili evropští dobyvatelé, zde se však objeví v podobě symbolického obřadu a to prostřednictvím duchovního obohacení.

Mezi jedno z mnoha  poselství starých indiánů patří i Posvátný symbol kruhu.

V kultuře obyvatel plání a prérií byl kladen velký důraz na symbolické vyjádření celku spojujícího všechny složky světa lidí a přírody. Tuto celistvost a vzájemnou zodpovědnost vyjadřovalo kruhové uspořádání. V mnoha obřadech účastníci sedí nebo tančí v kruhu,  protože ten symbolizuje koloběh života. Při obřadech kouření dýmka koluje a přítomní si jí předávají se slovy ,,všechny bytosti světa“. Každý musí být vyslechnut. Jde o projev vzájemnosti. Kruh je pojímán zároveň v termínech čtyř světových stran a obvykle i nebe (nahoře) a země (dole). Do těchto stran účastníci obřadu kouření vysílají ústy kouř dýmky.

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 7. 6. 2020

Odpovědět
k.eva
k.eva 7. 6. 2020

xxkouckaxx
xxkouckaxx 21. 5. 2020

paráda

Odpovědět
k.eva
k.eva 21. 5. 2020

Maruš11
Maruš11 30. 3. 2020

super

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 1. 2020

manžel by byl nadšený

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 1. 2020

tak to by se líbilo manželovi nejspíš

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 236
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.