Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evionka
evionka
Vloženo 14. 9. 2018
Líbí se mi

Výlet do močálů aneb naučná stezka Soos.

evionka
evionka
Vloženo 14. 9. 2018
Líbí se mi
Výlet do močálů aneb naučná stezka Soos.

Výlet do močálů aneb naučná stezka Soos.

Národní přírodní rezervace Soos se nachází nedaleko Františkových lázních a patří mezi nejvýznamnějí přírodní rezervace v Česku. Já jsem tam byla poprvé a opravdu bylo co obdivovat - rozsáhlá rašeliniště a minerální slatiniště. Naučná stezka je dlouhá 1,2 km a vede po dřevěných chodnících na dně vyschlého slaného jezera. Vzhledem k letošnímu teplému počasí mokřiny nebyly zrovna tak moc velké mokřiny, ale i tak se bylo na co dívat.

A víte, co znamená slovo ,,Soos"? V egerlandském, tj. chebském německém nářecí znamená močál.

 

Tak trošku to vypadá jako kráter na Měsíci.

Prazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Dokonce se zde nachází evropská rarita - křemelinový štít. To je nahromaděná křemelenina vzniklá ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera. Rostou zde mokřadní a slanomilné rostliny, z bahenních sopek se sykotem uniká kysličních uhličitý, v jiných bublá voda a bahno.

A toto je Císařský pramen.

Tento pramen je nejteplešjím přírodním vývěrem v Chebské pánvi. Podle zvýšené teploty jde o termální vodu z hlubokého podloží, která vystupuje podél zlomu a cestou se mísí se studenými kyselkami v třetihorní pánevní výplni.

 

 

V areálu se také nachází pavilon s expozicí Dějiny Země. Zde jsou umístěny modely dinosarurů v životní velikosti. Expozici Dějiny Země doplňují velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, legentárního českého umělce. Nechybí zde ani řada zajímavých informací z oblati paleontologie. Pak jsme ještě jukli do muzea s expozicí ,,Příroda Chebska a Soosu" a tím jsme ukončili návštěvu močálu.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 13. 1. 2020

zajímavá lokalita

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 11. 1. 2020

Byli jsme tu, ale jak jsou poslední roky hrozná sucha, tak vše bylo popraskané, málo pramenů opravdu vyvěralo, chtělo by to zajet sem znovu

Odpovědět
lemur
lemur 15. 9. 2018

Pěkný a poučný výlet.

Odpovědět
evionka
evionka 15. 9. 2018

děkuji

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 644
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.