Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Renata Štulcová
Renata Štulcová
Vloženo 14. 8. 2017
Líbí se mi

Také milujete Paříž?

Renata Štulcová
Renata Štulcová
Vloženo 14. 8. 2017
Líbí se mi
Také milujete Paříž?

Také milujete Paříž?

Vzpomínám na první příjezd do Paříže v podzimních dnech v prvních létech po revoluci. V té době pro nás studenty bylo toto město známé z filmů a knih, byl to sen, který se stal najednou skutečností. Pozorovala jsem davy lidí na ulicích, zaujalo mě jejich nenucené a přesto perfektně sladěné a upravené oblečení. 

Fascinovalo mě tehdy úplně vše od francouzských řidičů, kteří si v pařížské dopravní zácpě při řízení a postávání v kolonách četli noviny, jež si rozložili na klín (neexistovaly mobilní telefony), až po balkóny šplhající po vysokých budovách. Mimochodem, ty balkóny mi připomínaly tak trochu vražednou zbraň, díky zvyku Francouzů vyrovnávat po jejich okrajích květináče plné zeleně. A možná si vzpomenete na ten deštík, když se Pařížanka rozhodne zalévat svou balkónovou zeleň...

"Babičko, babičko," říkala jsem si tehdy, "to bys koukala..." Abych to vysvětlila, moje babička za první republiky do Paříže odcestovala a pracovala tady v krejčovském salónu. Potkala tady dědu, také Čecha, vzali se a můj tatínek se ve Francii narodil. Po druhé světová válce se vrátili do Čech a Paříž už babička nikdy znovu nenavštívila.

Miluju Paříž (jako miliardy jiných lidí). Při jedné z cest jsem se tehdy dokonce vyzbrojila i fotoaparátem s filmem na černobílé fotografie, což dnes zní docela legračně. Digitální fotografie a fotoaparáty v mobilu s množstvím appek vše změnily od základů. 

Přesto mě spíše než fotografie z Paříže lákají obrázky, náčrtky, skeče. Takové ty skeče připomínající ilustrace z módních časopisů. Proto jsem neváhala, když jsem před několika lety narazila na knihu od módního ilustrátora Jasona Brookse. Připomíná tak trochu cestovní deník spojující módu s dopravou a lidmi. Neopomíná ani pohledy na město samotné a také na obchody a proslulé kavárny. A ty Jasonovy komentáře! A ty makronky! Mňam.  Knihu jsem si pořídila a myslím, že nikdy neskončí v antikvariátu. Je zábavná, nakazí vás pařížskou atmosférou a ještě dává nahlédnout pod pokličku známých obchodů a kaváren.

Ze zvědavosti jsem se při psaní tohoto článečku podívala na youtube a ejhle! Kniha zvaná Paris Sketchobook od Jasona Brookse má i své animované video. Pokud jste milovnice či milovníci Paříže, určitě si ho vychutnáte. Tedy myslím očima a s pravou kávou. 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 16. 8. 2017

Také se nám v Paříži moc líbilo.

Odpovědět
Renata Štulcová
Renata Štulcová 16. 8. 2017

Tamara
Tamara 16. 8. 2017

Paříž a Francii jsem si zamilovala od prváku na gymplu díky své profesorce. Je to moje celoživotní srdeční záležitost. Ráda se tam vracím, Ale už jsem tam dlouho nebyla. A stýská se mi po neopakovatelné atmosféře. Snad už brzy se tam zase podívám

Odpovědět
Renata Štulcová
Renata Štulcová 16. 8. 2017

Tak šťastnou cestu. Člověka to vždycky tak nabije.

sipeji
sipeji 15. 8. 2017

Já zatím o Paříži jen sním....

Odpovědět
Renata Štulcová
Renata Štulcová 16. 8. 2017

Nikdy není všem dnům konec. Jednou si ji vychutnáte,

Amanda
Amanda 14. 8. 2017

Ale jo

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 695
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.