Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 24. 1. 2020
Líbí se mi

SWAMP – Máchovo jezero

Kahomar
Kahomar
Vloženo 24. 1. 2020
Líbí se mi
SWAMP – Máchovo jezero

SWAMP – Máchovo jezero

Ačkoli to k Máchovu jezeru nemáme daleko a jezdíme tam poměrně často, na toto místo jsme se podívali prvně až na podzim předloňského roku. Do té doby jsme o něm nevěděli.

Autem jsme dojeli až na parkoviště ke kempu Borný a dále se drželi žlutého turistického značení. Cesta až k samému místu je sjízdná jak pro cyklisty, tak i pro rodiny s terénními kočárky, procházku zvládnou bez problémů i menší děti.

Národní přírodní památka Swamp (v angličtině „bažina, močál“) se rozkládá v zátokách na severním a jihovýchodním okraji Máchova jezera. Území je chráněno od roku 1972 (pouze nejcennější část v jihovýchodní zátoce o rozloze 1,45 ha), v roce 2009 pak bylo rozšířeno do dnešní podoby. Předmětem ochrany je slatinné a přechodové rašeliniště s unikátní flórou a faunou, které svým charakterem připomíná nížinnou tajgu. Obě části chráněného území spojuje naučná stezka Swamp, která začíná v nedalekých Doksech. My tedy zatím prozkoumali jen jednu část této zajímavé lokality.

Na území se nacházejí společenstva rostlin typická pro přechodová rašeliniště s výskytem mnoha chráněných či ohrožených druhů – např. hrotnosemenky hnědé (jediná lokalita v ČR) a bílé, masožravé rosnatky okrouhlolisté, klikvy bahenní, leknínu bělostného či orchidejí hlízovce Loeselova a měkkyně bažinné. Zcela výjimečný je výskyt řas, kterých tu bylo zaznamenáno téměř 400 druhů – některé zde byly dokonce popsány jako zcela nové druhy. Právě vlhké prostředí chudé na živiny a vlastnosti zdejší rašeliny (zejména její pH) jsou hlavní faktory, proč se jedinečná flóra vyskytuje právě zde a ne na jiných místech v okolí Máchova jezera.

Z chráněných živočichů zde můžete pozorovat např. bukače velkého, motáka pochopa nebo ledňáčka říčního. Významný je i výskyt některých druhů hmyzu – např. severských druhů brouků či vzácné vážky jednoskvrnné a běloústé. Setkat se zde můžete i s ještěrkou živorodou a poměrně hojnou zmijí obecnou.

Pokud se někdy zatouláte do okolí Máchova jezera, určitě si prohlídku této lokality nenechte ujít.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
xxkouckaxx
xxkouckaxx 5. 6. 2020

paráda

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 21. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 25. 3. 2020

krásné místo

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 25. 1. 2020

nádherné místo - takový malý zázrak

Odpovědět
lemur
lemur 25. 1. 2020

Moc hezké.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 073
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.