Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sun2
sun2
Vloženo 29. 3. 2019
Líbí se mi

Svatý Jan pod Skalou

sun2
sun2
Vloženo 29. 3. 2019
Líbí se mi
Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou

Nedaleko Berouna se nachází obec Svatý Jan pod Skalou, proslulé poutní místo. V každém období je to dobrá volba pro dobití energie po zimě. Procházka uprostřed zeleně, pod skalou, či mírný výstup s výhledem do nedalekého okolí, pročistí myšlenky a potěší oko.

Legenda říká, že se zde roku 880 usadil první český křesťanský poustevník Ivan. Vedl skromný život plný odříkání. Jeho domovem byla jeskyně, vytvořená krasověním mohutné travertinové kupy, která vznikla usazováním vápenato-hořečnatých solí z minerálního pramene na úpatí skály. Jediným společníkem poustevníka Ivana byla ochočená laň seslaná Bohem, jež mu dávala mléko. Po návštěvě jeho jeskyně, která je přístupná veřejnosti, se Ivanovi ani nedivím. Přestože se může zdát, že život v jeskyni je nudný, toto místo určitě patří mezi místa, která si člověk zamiluje.

Navštívila jsem ho ze zvědavosti, neboť Ivanovo lože a další koutky zde údajně léčí některé choroby. Lůžko je kamenné, nepřístupné. Vše je ohrazeno provazem a popsáno veřejnosti. Po prohlídce jeskyně je návštěvníkům jasné, kdo tam bydlel a každý si odnese zážitek spolu s legendou. Nevím, zda je spočinutí na loži opravdu účinné na nemoci pohybového ústrojí a další, jak se říká. Možná ano. Ležet v pohodlné posteli je asi méně zdravé.
 
Ale každé páteři vyhovuje něco jiného. Jedna je rovná, druhá shrbená, nechci tudíž nikoho nabádat, aby si to vyzkoušel. Jediné, co mohu potvrdit, po pobytu uvnitř se dostaví krásný pocit. Zdálo se mi, jako bych uvnitř té jeskyně nechala balvan a při východu se cítila úplně jinak. Tak lehce... Je tam velmi příjemné vlhké ovzduší, vhodné pro alergiky, zejména na jaře mohou pocítit okamžitou úlevu. Některá místa jako by opravdu dobíjela, jedno z nich je Svatý Jan pod skalou.
 
Místní pramen prý je léčivý, ale vyvěšený rozbor zdejší vody tomu moc nenasvědčoval. Ale nevadí, vyzkoušela jsem, chutnal mi a nic se nestalo. Jediné, co třeba si ohlídat je, že jeskyně není volně přístupná každý den, proto je vhodné se informovat předem třeba na stránkách obce.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
xxkouckaxx
xxkouckaxx 31. 5. 2020

pěkné

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 30. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 10. 1. 2020

Byli jsme tam a také zde bydlí jedna paní spisovatelka, kterou mám ráda

Odpovědět
sun2
sun2 10. 1. 2020

Kahomar
Kahomar 10. 1. 2020

hezké místo a tip na výlet

Odpovědět
lemur
lemur 30. 3. 2019

Pěkný článek a inspirace.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 982
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.