Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sun2
sun2
Vloženo 29. 3. 2019
Líbí se mi

Svatý Jan pod Skalou

sun2
sun2
Vloženo 29. 3. 2019
Líbí se mi
Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou

Nedaleko Berouna se nachází obec Svatý Jan pod Skalou, proslulé poutní místo. V každém období je to dobrá volba pro dobití energie po zimě. Procházka uprostřed zeleně, pod skalou, či mírný výstup s výhledem do nedalekého okolí, pročistí myšlenky a potěší oko.

Legenda říká, že se zde roku 880 usadil první český křesťanský poustevník Ivan. Vedl skromný život plný odříkání. Jeho domovem byla jeskyně, vytvořená krasověním mohutné travertinové kupy, která vznikla usazováním vápenato-hořečnatých solí z minerálního pramene na úpatí skály. Jediným společníkem poustevníka Ivana byla ochočená laň seslaná Bohem, jež mu dávala mléko. Po návštěvě jeho jeskyně, která je přístupná veřejnosti, se Ivanovi ani nedivím. Přestože se může zdát, že život v jeskyni je nudný, toto místo určitě patří mezi místa, která si člověk zamiluje.

Navštívila jsem ho ze zvědavosti, neboť Ivanovo lože a další koutky zde údajně léčí některé choroby. Lůžko je kamenné, nepřístupné. Vše je ohrazeno provazem a popsáno veřejnosti. Po prohlídce jeskyně je návštěvníkům jasné, kdo tam bydlel a každý si odnese zážitek spolu s legendou. Nevím, zda je spočinutí na loži opravdu účinné na nemoci pohybového ústrojí a další, jak se říká. Možná ano. Ležet v pohodlné posteli je asi méně zdravé.
 
Ale každé páteři vyhovuje něco jiného. Jedna je rovná, druhá shrbená, nechci tudíž nikoho nabádat, aby si to vyzkoušel. Jediné, co mohu potvrdit, po pobytu uvnitř se dostaví krásný pocit. Zdálo se mi, jako bych uvnitř té jeskyně nechala balvan a při východu se cítila úplně jinak. Tak lehce... Je tam velmi příjemné vlhké ovzduší, vhodné pro alergiky, zejména na jaře mohou pocítit okamžitou úlevu. Některá místa jako by opravdu dobíjela, jedno z nich je Svatý Jan pod skalou.
 
Místní pramen prý je léčivý, ale vyvěšený rozbor zdejší vody tomu moc nenasvědčoval. Ale nevadí, vyzkoušela jsem, chutnal mi a nic se nestalo. Jediné, co třeba si ohlídat je, že jeskyně není volně přístupná každý den, proto je vhodné se informovat předem třeba na stránkách obce.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 30. 3. 2019

Pěkný článek a inspirace.

Odpovědět
evionka
evionka 29. 3. 2019

hezký tip

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 29. 3. 2019

děkuji za článek

Odpovědět
sun2
sun2 29. 3. 2019

Není zač. Kdo by měl zájem, tak se každoročně koná v červnu Svatojánská pouť. Je to tam hezké.

KamilaK
KamilaK 29. 3. 2019

Odpovědět
Ovace
Ovace 29. 3. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 754
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.