Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 1. 4. 2020
Líbí se mi

Spišský hrad

Kahomar
Kahomar
Vloženo 1. 4. 2020
Líbí se mi
Spišský hrad

Spišský hrad

Spišský hrad je se svým půdorysem 41 426 m² nejrozsáhlejší hradní zříceninou ve střední Evropě a jedním z největších hradních komplexů v Evropě. Nachází se na travertinovém kopci nedaleko od městečka Spišské Podhradie na katastru obce Žehra asi 5 km severozápadně od ní.

Spišský hrad je chráněn jako slovenská Národní kulturní památka a v roce 1993 byl hrad společně s přilehlými památkami (Spišská Kapitula, Spišské Podhradie a Žehra) zapsán na seznam lokalit Světového dědictví UNESCO.

I když hrad odolal nájezdu Tatarů, bylo r. 1241 zesíleno opevnění hradu. Během 14. století bylo postaveno nové velké hradní nádvoří. Z 15. století je tzv. Dolní hrad - okolo byla hradební zeď, byly tam dvě obytné věže a vstupní věž. Uprostřed byla ještě opevněná malá pevnost.

Jak se měnili majitelé hradu, tak se měnil i jeho vzhled. Byly postaveny nové budovy, stal se reprezentativním šlechtickým sídlem. Z důvodu lepší dělostřelecké obrany byl změněn přístup do hradu. Z románského paláce se stala zbrojnice. Na nádvoří přibyly arkády a pavlače. Počátkem 18. století přestal vyhovovat neustále se zvyšujícím nárokům šlechty a byl opuštěn. R. 1780 vyhořel a od té doby již nebyl opraven a začal chátrat.

Od r. 1970 probíhá komplexní památková obnova této zříceniny, vč. rozsáhlého archeologického a historicko-architektonického průzkumu. Od r. 1983 je přístupný veřejnosti.

Většina dochovaných budov je na horním hradě. V renesanční arkádové chodbě z přelomu 16. a 17. století je nyní výstava zbraní a archeologických nálezů. V hradních palácích jsou expozice o vývoji hradního osídlení od pravěku. Můžete si prohlédnout i mučírnu, středověkou kuchyň, ložnice i koupelnu.

Na dolním nádvoří jsou zrekonstruované úseky hradebních zdí, po kterých je možno se procházet a odkud je hezký výhled do okolí. Jsou tam i zrekonstruované základy malé pevnosti. Uvidíte barbakán západní brány na středním nádvoří ze 14. století a základy hospodářských budov ze 17. století.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 5. 2020

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 9. 4. 2020

To musel být obr hrad

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 1. 4. 2020

Spišský hrad znám jen z fotografií, ale je to krásné místo, kam bych se třeba jednou ráda podívala .-)

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 1. 4. 2020

určitě by se vám tam líbilo

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 206
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.