Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 7. 2. 2021
Líbí se mi

Skalní hrad Jestřebí

Kahomar
Kahomar
Vloženo 7. 2. 2021
Líbí se mi
Skalní hrad Jestřebí

Skalní hrad Jestřebí

Mezi Máchovým jezerem a Novozámeckým rybníkem se nachází obec Jestřebí. Na kopečku se tyčí zdálky viditelná skála, která je pozůstatkem kdysi mohutného skalního hradu. Ve středověku stál uprostřed močálů jakýsi skalní hřib, na kterém bylo opevněné sídlo. Do dnešních časů se dochovala asi jen čtvrtina skaliska.

První zmínka o hradu Jestřebí se vyskytuje v predikátu ronovce Hynka z Jestřebí v roce 1296. Po roce 1300 hrad na nějakou dobu z písemných pramenů mizí a znovu se objevuje v roce 1403 v predikátu Jindřicha Berky z Dubé. V 15. století několikrát změnil majitele, nejprve přešel do rukou Smiřických a v roce 1480 pak Vartemberků. K roku 1546 je poprvé hrad Jestřebí uváděn jako pustý.

Skála s obrovskými převisy byla výhodným místem pro opevněné osídlení. Podle vyobrazení z 19. století hrad skutečně budil dojem jestřábího hnízda.

Do dnešních časů se dochovaly vlastně jen dva skalní suky. Odborníci odhadují, že tři čtvrtiny rozlohy původního hradu jsou již pryč. Přístupná je pouze menší skála. Stoupá se na ni po prudkém schodišti ve věži, která zřejmě bývala hradní studnou. Vyhlídka ale stojí za návštěvu.

Bohužel nyní v zimním období není vyhlídka přístupná a tak si sem musíme udělat výlet někdy v sezoně, abychom si užili slibovaných výhledů. Hezky zde ovšem bylo i nyní, kdy krajinu zasypal čistý sníh.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 24. 2. 2021

Zajímavé místo.

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 23. 2. 2021

Četla jsem o něm ale nebyla. Musí to být pěkný výlet...ale koukám na skále ta ruská azbuka...vrrr

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 23. 2. 2021

zajímavý hrad, musíme ho naplánovat

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 23. 2. 2021

Zatím jsme nebyli

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 23. 2. 2021

No tak to můžete napravit hned při další cestě za vnoučkem, v podstatě to máte při cestě, žádná velká zajížďka.

avatar
Michaela Nováková 23. 2. 2021

Tady jsem jeste nebyla. Ale vypada to tuším na Český Ráj . Když u Máchova jezera. My byly jen v Doksech (Muzeum Čtyřlístku).

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 23. 2. 2021

Máchovo jezero nepatří do lokality Českého ráje, jinak je to pár km od Doks směrem na Českou Lípu, jen kousek od hlavní silnice. K hradu je to překvapivě jen kousek s dobrým přístupem. Až mě to překvapilo.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 802
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.