Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 19. 6. 2020
Líbí se mi

Ralsko - zaniklé obce v jeho okolí - Jezová

Kahomar
Kahomar
Vloženo 19. 6. 2020
Líbí se mi
Ralsko - zaniklé obce v jeho okolí - Jezová

Ralsko - zaniklé obce v jeho okolí - Jezová

Bývalá obec Jezová pravděpodobně vznikla jako následné místo po mýtné vesnici (Waldhufendorf).

Její název ukazuje na český původ. Voda byla v této lokalitě získávána ze studní zásobovaných z jednoho pramene, který je vzdálený asi 25 minut od obce.

Ves byla rozdělena na Horní a Dolní a měla dvě kaple. Během sčítání lidu v roce 1921 bylo zjištěno 71 domů s 309 obyvateli. Z nich bylo 7 Čechů, 298 Němců a 4 obyvatelé s jinou státní příslušností. Farní úřad a četnická stanice byly v Dolní Krupé. Pošta a telegraf v Kuřívodech (3,5 km). V Bělé pod Bezdězem byl zdravotní obvod. Nejbližší železniční stanice byly v Mimoni (11,2 km) nebo v Bělé pod Bezdězem (12,75 km).

Jezová byla jednou z typických dlouhých vsí táhnoucí se v délce 2 km. Nacházela se jihovýchodně od Kuřívod. Domy obce se z větší části nacházely podél údolní silnice se strmými svahy.

Silnice, která vede Jezovou, dále stoupá z údolí ke křižovatce, kde se rozdvojuje. Na křižovatce cest stálo několik domů. Z usedlostí zbyla pouze torza zdí a několik ovocných stromů. Silnice vedoucí vpravo směřuje k bývalé hájovně Vejčín, kde se napojuje na silnici Kuřívody – Bělá pod Bezdězem. Zde se nachází menší louka s vysokými lípami a duby. Silnice vedoucí vlevo pokračuje dále bývalou Jezovou. Zde byla poslední část osídlení obce. Dnes po bývalých domech zbyly jen haldy suti porostlé trávou. Silnice klesá k Dolní Krupé.

V červenci roku 1951 byla Jezová společně s obcí Vrchbělá a Hradčany vystěhována. Příchodem Československé armády (ČSA) a od roku 1954 Československé lidové armády (ČSLA) byla značná část objektů demolována, byly zachovány pouze objekty, které posloužily k potřebě skladování a ubytování. Armáda využívala Jezovou jako tankodrom, kde se proháněly T-34, skladové prostory a táborové zařízení pro hostující tankové útvary. 

V roce 1968 dochází k převzetí vojenského výcvikového prostoru Sověty. Stanový tábor byl nahrazen zděnými a dřevěnými budovami. V lokalitě nad bývalou vesnicí Jezová dochází k výstavbě velitelského stanoviště 5. protiletadlové raketové brigády, která zde umístila přehledové radiolokátory 1S12.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 4. 7. 2020

škoda, že tolik obcí zaniká

Odpovědět
lemur
lemur 2. 7. 2020

Pěkné.

Odpovědět
Jasper
Jasper 1. 7. 2020

Tam musí být hezky. Zrovna hledám tipy na letní výlety

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 1. 7. 2020

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 1. 7. 2020

Pěkné

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 161
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.