Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 21. 9. 2020
Líbí se mi

Ralsko - (částečně zaniklé) obce v jeho okolí – Boreček (Haidedörfel)

Kahomar
Kahomar
Vloženo 21. 9. 2020
Líbí se mi
Ralsko - (částečně zaniklé) obce v jeho okolí  –  Boreček (Haidedörfel)

Ralsko - (částečně zaniklé) obce v jeho okolí – Boreček (Haidedörfel)

Boreček (německy Haidedörfel) je malá vesnice, část města Ralsko v okrese Česká Lípa. Nachází se asi 5,5 km na severozápad od Kuřívod a zhruba 2,5 km jižně od Mimoně, v bývalém vojenském prostoru. Má dvě od sebe asi 1 km vzdálené části. Západně od obce prochází silnice II/270 z Mimoně do Hradčan. Každá z částí vsi zde má svou autobusovou zastávku. Je zde evidováno 19 adres.Trvale zde v roce 2011 žilo 72 obyvatel.

U jižního okraje vsi protéká řeka Ploučnice, která je i s okolní nivou v úseku právě mezi Borečkem a další ralskou vsí Ploužnicí chráněna jako přírodní památka Meandry Ploučnice u Mimoně.

Boreček byl před v předválečné době osadou správní obce Brenná. S Mimoní Boreček spojovala alej, která vedla mezi poli. Po kolektivizaci zemědělství bylo toto okrasné stromořadí zničeno.

V době vojenského prostoru neprobíhal v obci vojenský výcvik, sloužila jako zázemí pro výsadkový prapor, který zde měl zřízenou sušárnu na padáky. Další využití obce bylo k ubytování zaměstnanců vojenských lesů a statků.

V Borečku se zachovalo několik významných staveb. Jednou z nich je hájovna, dnes slouží jako bytový dům. Dále se zachovala budova hostince, který využívala sovětská armáda a dnes je zakonzervován. Významným místem je Eustachova kaple, stojí v lese západně od obce a značně utrpěla přítomností vojsk. Naštěstí se její opravy ujaly Vojenské lesy a statky a kaple mohla být v listopadu 2015 znovu vysvěcena, dostalo se jí zpět podoby, kterou měla na počátku 19. století.

V meziválečném období byl postaven nový most přes Ploučnici, byl dominantou lučinaté nivy meandrující řeky. Dnes je niva silně zarostlá nálety a most ztratil význam po výstavbě obchvatu Borečku.

V roce 1921 zde bylo 21 domů a 90 obyvatel (z toho 89 Němců). Fara, četnická stanice, pošta, telegraf byly 2,5 km v Mimoni a železniční stanice 3 km taktéž v Mimoni.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 27. 9. 2020

smutné téma

Odpovědět
lemur
lemur 26. 9. 2020

Zajímavé místo.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 9. 2020

Boreček, místo s hezkým jménem, taky u nás jeden máme, a možná ne jen jeden

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 25. 9. 2020

no přes něj i jezdíte, když směřujete do Liberce, je jen kousek od Mimoně

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 478
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.