Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 2. 2015
Líbí se mi

Radujte se, máte se totiž skvěle - 2. díl

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 2. 2015
Líbí se mi
Radujte se, máte se totiž skvěle - 2. díl

Radujte se, máte se totiž skvěle - 2. díl

Nový blog Jany LeBlanc z Ameriky a v něm dalších pět věcí, ze kterých se teď hned můžete radovat, žijete-li doma v Česku. Takže:

Jednoduché počty

O Američanech si skoro každý Čech myslí, že mají víc peněz. To nevím. Ale rozhodně to s nimi mají složitější. Tak jednak ceny. Nikdy nejsou zaokrouhlené na celá čísla. V amerických obchodech stojí věci 2,89, 15,75, 134,32 dolaru, takže ať dělám, co dělám, vždycky mám v peněžence strašně moc drobných. A v nich chaos. Asi nejvíc matoucí je, že velikost mincí na rozdíl do domova neodpovídá jejich hodnotě. Jeden cent je prostě větší než mince v hodnotě 10 centrů. Navíc dost jich má svůj hovorový název jako čtvrťák nebo niklák. A to je teprve začátek. Teď k tomu připočtěte, že hodnota na mincích není psaná číslicí, ale pouze slovy. A aby to bylo ještě zajímavější, tak třeba na minci deset centů nenajdete „10 cents“, ale „one dime“, protože jeden "dajm" rovná se prostě 10 centů. Když je shon, což je v Americe pořád, a nemáte čas číst každou minci, začnete je prostě shromažďovat a děláte to tak dlouho, dokud se vám na peněžence neurve zip. Nebo je rozdáváte jako dýška. A to je další americký trabl a česká výhra.  

Malá jednoduchá dýška

V Čechách zaokrouhlíte účet v hospodě na celé číslo plus třeba přidáte desítku nebo dvacku, když se obsluha aspoň jednou usměje, a je vyřešeno. V Americe je to alchymie, kvůli které se vám návštěva každé restaurace protáhne tak o čtvrt hodiny. Konstantně se řeší, kolik peněz kde nechat, abyste si nezkazili karmu. Na rozdíl od nás totiž už tak celkem vysoký účet nezahrnuje částku za obsluhu. Ta se dává zvlášť, obvykle patnáct až dvacet procent z celkové ceny, a je to většina mzdy číšníka. No, zkuste si přecpaní k prasknutí po dvou lahvích vína spočítat 18% z 57,64 dolaru, když jediná dostupná kalkulačka je ve vašem vybitém mobilu … A i když to dokážete, stejně pořád pochybujete. Dolar přidat? Ubrat? Co kováky? Nechat? Jaké? A kolik? Co říkáš, Dany, neměla bych dát trochu víc? A nedejbože, když platíte kartou a rozhodnete se to celý ještě jednou přepočítat a pak přepsat, protože to máte blbě … to si radši rovnou objednejte ještě digestiv.

Záchody s velkou dávkou soukromí

Jestli máte problém se vyčurat na veřejných záchodech doma v Česku, protože tam není dost soukromí, ve Státech vám možná fakt praskne močák. Že kvůli chybějícím stěnám slyšíte i pohyb střev všech, co jsou v tom s vámi, to by se ještě dalo snést, přeci jenom - jste na záchodě. Ale ty krátké dveře, díky kterým vidí celá dlouhá fronta vaše špinavý boty, shrnutý punčocháče a v nich srolovaný spoďáry a neoholený nohy? No dobře, pořád jsou na světě ještě větší katastrofy. Například ty dřevěný žaluzie ve dveřích a ta malá holčička, která jimi právě pozoruje váš úporný výraz a ptá se maminky, proč to té paní tak dlouho trvá. No proč asi???!!!

Porce, po kterých odejdete z restaurace po svých a nemusíte autem

Vepřové koleno, moravští vrabci nebo svíčková se šesti i když si jdete dvakrát přidat, to všechno dohromady se může jít zahrabat před běžnou porcí jídla za mořem s bezednou sklenicí na zapíjení k tomu, po které se z restaurace dokutálíte tak maximálně na parkoviště k autu. Obvykle je k tomu ještě nějaký "předkrmík" (velikosti českého hlavního chodu) a co nesníte, zabalí vám obsluha s sebou do tzv. doggy bag jakože pro psa. Je to vlastně taková hra, aby spolustolovníci buď neviděli, že jste to fakt všechno spořádali nebo si nemysleli, že to chcete pro sebe na později. Kdepak, to je pro hafana!!! Jen světlo ve vaší lednici kolem půlnoci bude svědkem, jak je to doopravdy a že na chudáka psa zase nic nezbyde.  

Metrický systém

Uff, u čeho vlastně začít. Tak třeba teploty, což je každodenní peklo a blahořečení Googlu, neboť v Americe se měří ve Fahreinheitech a vzorec na přepočet do stupňů Celsia vypadá takto:

C = 5 (F-32)/9

C je teplota ve stupních Celsia, F je teplota ve stupních Fahrenheita.

Chápu, že když se do toho narodíte, máte tak nějak zautomatizované, že třiatřicet už je na čepici a rukavice a od šestadevadesátky výš je lepší nevycházet z domu, neboť je vedro k padnutí. Ale stejně: pamatovat si, že voda vře při 212 stupních? Není to oproti naší stovce zbytečně složité? No a tak můžeme pokračovat přes vzdálenosti, objemy, rychlosti, velikosti. Takže když třeba letíte do USA na nákupy, plánujete si tu pořídit i zavazadlo a nemáte představu kufr jakých rozměrů vám vezmou na palubu, pořiďte si pro převádění pořádnou nabíječku na mobil a hodně internetových dat. Snad jediné, co se dá celkem snadno zapamatovat - aspoň já si to díky tomu pamatuju - že stopa (foot) má 12 palců (inch), neboť v rychlém občerstvení Subway prodávají buď sendvič footlong nebo poloviční, kterému se říká six inch. Tak ještě že aspoň někoho napadlo udělat to těm mnoha milionům přistěhovalců ze zemí zbytku světa používajícím "normální" metrické jednotky aspoň trochu jednodušší.

Radostný den do Čech!

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 2. 7. 2020

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 3. 5. 2020

ta dýška asi nikdy nepochopím , je to jejich práce a má je snad platit zaměstnavatel

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 6. 4. 2020

super

Odpovědět
Ovace
Ovace 9. 3. 2015

snažím se radovat z každého nového dne

Odpovědět
Majina
Majina 4. 3. 2015

Napadity pocitaci clanok.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 219
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.