Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

sasidlo
sasidlo
Vloženo 14. 8. 2021
Líbí se mi

Prameny Ploučnice

sasidlo
sasidlo
Vloženo 14. 8. 2021
Líbí se mi
Prameny Ploučnice

Prameny Ploučnice

Jedením z "vodních" výletů byla cesta k pramenům Ploučnice. Pohodová cesta kolem mlýna, hezké počasí, moc se mi to líbilo.Došli jsme k Jenišovskému rybníku a za ním už byly prameny Ploučnice. Vzhledem k tomu, že bylo dost vody, tak prameny nebublaly.Ale i tak to bylo krásné  amoc jsme si to užili.

Prameny se uvádí dva. Mohutná vyvěračka u obce Janův důl a pramen u obce Hoření Paseky.
Hlavní prameniště Ploučnice se nachází na rozhraní obcí Osečná a Janův důl. Toto prameniště je označováno za jedno z nejvydatnějších pramenišť ve střední Evropě vůbec. Vydatnost pramenů neklesá ani v době dlouhodobého sucha. Velké množství vody z prameniště napájí Jenišovský rybník, který přímo na toto prameniště navazuje. Z tohoto rybníka odtékala část vody náhonem na tři sta metrů vzdálený mlýn, poháněný vodní turbínou. Jenišovský mlýn byl v provozu ještě v roce 1962.

Větší část vody přímo z prameniště i z Jenišovského rybníka odtéká do vodoteče a tvoří tak základní tok Ploučnice. Tento potok v obci Osečná a v Lázních Kundratice ještě ve třicátých letech zajišťoval pohon dalších čtyř mlýnů a dvou provozoven, kde voda poháněla mlýnská kola či vodní turbíny.

Čtyři sta metrů od prameniště Ploučnice je čerpací stanice pitné vody pro Osečnou i Lázně Kundratice. Velká vydatnost těchto pramenišť byla v letech 1970 - 1980 snížena cca o pětinu živelnou činností uranových dolů v nedaleké Stráži pod Ralskem, jejich pracovníci vyvrtali v oblasti velké množství průzkumných a hydrogeologických vrtů.

Délka celého toku Ploučnice z Osečné až po Děčín měří více než 105 km. Zatímco v horní části se jedná o útlý potok, zarostlý břehovými porosty a klikatící se lukami v písečném a hlinitém řečišti, na svém konci, před splynutím s Labem vytvarovala Ploučnice již údolní nivu. Tento pravobřežní přítok Labe s povodím 1194 km čtverečních ústí do největšího českého toku pod děčínským zámkem.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 15. 8. 2021

Krásná lokalita.

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 16. 8. 2021

Nádhera

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 14. 8. 2021

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 14. 8. 2021

já jsem se tam nevydala...pěšky až z Osečné bylo na mě daleko

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 15. 8. 2021

Kahomar
Kahomar 14. 8. 2021

Hezké, místo, které jsme také navštívili

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 15. 8. 2021

Krásné místo

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 652
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.