Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

k.eva
k.eva
Vloženo 28. 8. 2020
Líbí se mi

Pohádkově krásná Zlatá ulička

k.eva
k.eva
Vloženo 28. 8. 2020
Líbí se mi
Pohádkově krásná Zlatá ulička

Pohádkově krásná Zlatá ulička

Ve Zlaté uličce jsem naposledy byla tuším tak na základní škole a tak jsem se rozhodla, že jí opět navštívím a to v doprovodu svého syna. Ten tam tak ještě nebyl a tak jsme vyrazili na obhlídku jednoho z nejpůvabnějších  a nejmalebnějších míst v Praze.

 

 

Hned na začátku jsme vlezli do Bílé věže, kde se nachází expozice věnovaná alchymii.  V Obranné chodbě je k vidění stálá výstava brnění a zbroje. Bylo to moc hezky udělané a kluk měl oči navrch hlavy. To já také a s obdivem jsme si prohlédli celou tu výstavu starodávných brnění dávných rytířů. Přímo pastva nejen pro klučicí oči.

 

 

Zlatá ulička byla znovu otevřena po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2011. Jedná  se o dlouhou řadu drobných domků, které vznikly po vybudování severního opevnění Pražského hradu.

Při procházce Zlatou uličkou jsme si připadali jako v pohádce. Tvoří ji dlouhá řada malebných nízkých domečků s barevnými fasádami, malými okny a dveřmi, které jsou doplněny množstvím komínů. Samotná ulice je dosti úzká, dlážděná kočičími hlavami. Přestože pověst vypráví, že je název uličky spojen s alchymisty, kteří se na dvoře Rudolfa II. snažili vyrábět zlato, tito lidé zde ve skutečnosti nikdy nežili.

Ve 20. století objevili Zlatou uličku spisovatelé a výtvarníci, kterým bylo její prostředí a jedinečná atmosféra inspirací. Třeba v domku s číslem popisným 22 žil v letech 1916 - 1917 například spisovatel Franz Kafka. Ten právě zde napsal převážnou část ze své sbírky povídek Venkovský lékař.

 A v domku, který má na vývěsním štítu motiv sovy, karet, křišťálové koule a kočky, bydlela před druhou světovou válkou uznávaná pražská věštkyně a kartářka Matylda Průšová, která byl známá pod uměleckým jménem Madame de Thébes.

 

Schodištěm v domu čp.12 jsme pak vstoupili na terasu před Daliborku. To je válcová dělová  věž, která byla součástí jagellonského opevnění a její spodní podlaží bylo od počátku využíváno jako vězení. Jejím prvním a nejznámějším vězněm byl v roce 1498 rytíž Dalibor z Kozojed. Tohoto rytíře provází známá pověst, ve které se praví, že ,,Nouze naučila Dalibora hrát na housle" a to je dost dobrý důvod, proč s dětmi navštěvovat známá pražská místa a připomínat  Staré české pověsti. Díky němu se tato věž jmenuje Daliborka a po její prohlídce a všech jejích mučidel, jsme usoudili, že je daleko lepší být na svobodě  a na ty housle hrát třeba někde na koncertě.

Za nás úžasný zážitek a mohu všem jen doporučit. Pohádkově krásná Zlatá ulička splnila naše očekávání a byla jsem příjemně překvapená.

 

 

 

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 5. 9. 2020

krásné

Odpovědět
k.eva
k.eva 5. 9. 2020

sipeji
sipeji 29. 8. 2020

Je to ostuda, ale i já tam byla naposledy na školním výletě.

Odpovědět
k.eva
k.eva 29. 8. 2020

lemur
lemur 29. 8. 2020

Ve Zlaté uličce jsem byla už dávno. Moc mě uchvátila.

Odpovědět
k.eva
k.eva 29. 8. 2020

Kahomar
Kahomar 28. 8. 2020

nádhera, také jsem tam již dlouho nebyla

Odpovědět
k.eva
k.eva 28. 8. 2020

hudlenka
hudlenka 28. 8. 2020

Praha má krásná zákoutí

Odpovědět
k.eva
k.eva 28. 8. 2020

ano, to má

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 519
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.