Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

redakce IH
redakce IH
Vloženo 25. 10. 2021
Líbí se mi

Počesku: Kam se vydat v Jeseníkách

redakce IH
redakce IH
Vloženo 25. 10. 2021
Líbí se mi
Počesku: Kam se vydat v Jeseníkách

Počesku: Kam se vydat v Jeseníkách

Jeseníky v oblibě zastínily Krkonoše nebo Šumava, ale přitom to tu není o nic méně krásnější. A zvlášť na podzim si tu užijete božský klid. Další díl seriálu Počesku z produkce Toyoty přináší tipy na zajímavá místa, která tady určitě jednou musíte vidět.

Dolní Morava

V zimě se tu hlavně lyžuje, ale po zbytek roku je jedním z největších lákadel Stezka v oblacích, která se v nadmořské výšce 1119 metrů tyčí nad všemi sjezdovkami a díky tomu, jak ční z krajiny, ji uvidíte ještě mnohem dříve, než zaparkujete dole pod kopcem. Obdivujte ji i z dálky - je totiž dílem architekta Zdeňka Fránka. Přímo k ní vyjedete lanovkou, nebo si vyšlápnete některou ze zážitkových tras. Stezka vede příjemnou dřevěnou a bezbariérovou lávkou, cestu si můžete ozvláštnit, případně zkrátit díky husté síti vedoucí z jednoho patra do druhého, anebo přes stometrový tobogan. Rozhodně si ji vyšlápněte až nahoru, kde čeká ten nejkrásnější výhled a ještě jedna adrenalinová atrakce - síť vznášející se nad krajinou. 

Rejvíz

Naučná stezka Rejvíz ve stejnojmenné přírodní rezervaci má pouhé tři kilometry, a tak ji zvládne opravdu každý. Začněte u penzionu Rejvíz a pokračujte po žluté směrem na Bublavý potok a pokračujte až do středu největšího moravského rašeliniště k Velkému mechovému jezírku. Smrkový les vlivem silného zamokření odumřel a jeho zbytky, které tvoří ochranné pásmo samotného rašeliniště, postupně ustupují prosvětlenému porostu borovice blatky, do něhož je místy vtroušena bříza, olše a jeřáb. Vzniká tak velmi výjimečná krajina, na kterou v Česku hned tak nenarazíte. Některé stromy jsou navíc i přes malý vzrůst staré více než 150 let.

Karlova studánka

Starobylé lázně obklopené přírodou jsou skutečným klenotem. Leží v panenské přírodě na východní straně nejvyšší hory Jeseníků Pradědu, v údolí horské říčky Bílé Opavy, a pyšní se nejčistším vzduchem ve střední Evropě. Jsou pro ně typické roubené stavby ovlivněné empírem, které pamatují založení lázní a stojí dodnes. V parcích a na úbočích zalesněných svahů najdete lázeňské penziony a pavilony, geologickou expozici jesenických hornin, umělý vodopád, kavárny i výletní restaurace.

Bílá Opava

Máte rádi pěší turistiku, ale jen když je stezka zábavná, plná mostů a lávek, schodišť, ale také krásných výhledů a vodopádů? Pak si určitě musíte projít naučnou stezku Bílá Opava, která to všechno splňuje a ještě je půvabně obklopená skalami. Za neobvyklý ráz krajiny může její geologická stavba, jejíž horní část je tvořena převážně rulami, dolní část břidlicemi a křemenci.

Dlouhé stráně

Ve vodní elektrárně Dlouhé stráně zjistíte, jak se vlastně z vody může získat elektřina, ale také si prohlédnete překrásné vodní dílo - horní přečerpávací nádrž v nadmořské výšce 1 350 metrů na hoře Mravenečník. Dlouhé stráně jsou třetí největší přečerpávací vodní elektrárnou na světě a nejrozsáhlejším vodním energetickým dílem v České republice. Je to skvělý celoroční tip na výlet, jen pozor - pokud je v zimě hodně sněhu, nahoru k nádrži se nejezdí.

Praděd

Nejvyšší hora Moravy a Slezska je asi největším symbolem Jeseníků, proto byste ho určitě neměli minout. Na jeho vrcholu je „nová“ rozhledna z roku 1983, která nahradila tu historickou, vybudovanou v roce 1912. Na Pradědu se kříží spousta pěších i cyklistických stezek a v zimě se mění na lyžařské středisko, takže ať už milujete jakýkoli sport, tady se rozhodně nudit nebudete. Odměnou za námahu vám bude výhled do celého kraje a také na specifickou přírodu - nachází se tu vzácná alpínská společenstva, lesní porosty pralesovitého charakteru, ledovcové kary a podobně.

Jak vyrazit?

Pokud bydlíte ve městě, ale často vyrážíte na výlety do hor i hůře dostupných terénů, bude pro vás nejlepším společníkem Toyota Yaris Cross. Jde totiž o malé SUV, které zachovává praktické malé rozměry klasického Yarisu, a tak pohyb ve městě zůstane velmi pohodlný, ale zároveň je obohacen o vlastnosti SUV, jako je zvýšený podvozek a pohon všech čtyř kol. K přírodě i vaší peněžence šetrný hybridní pohon je samozřejmostí.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 26. 10. 2021

Krásné hory. Také jsme tam před léty byli.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 26. 10. 2021

Jeseníky jsou prima, také jsme tam byli na týden před již docela dost lety

Odpovědět
sipeji
sipeji 26. 10. 2021

Do Jeseníků bychom se rádi podívali.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 10. 2021

byli jsme tam před 4. lety na 10 nocí, a stejně jsme všechno nestihli

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 588
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.