Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Táňa_Luban
Táňa_Luban
Vloženo 28. 8. 2019
Líbí se mi

Omán - krajina s vůní kadidla

Táňa_Luban
Táňa_Luban
Vloženo 28. 8. 2019
Líbí se mi
Omán - krajina s vůní kadidla

Omán - krajina s vůní kadidla

Taky máte pocit, že v poslední době se všude mluví o Ománu? Možná se to zdá jen mě, protože tuhle krásnou orientální zemi mám moc ráda a při každé zmínce o ní zpozorním. Ještě před nedávnem se u nás o Ománu moc nevědělo, možná jen to, že ho pokrývá poušť a že patří někam na Arabský poloostrov. Češi spíš znali Dubaj, kam se naučili jezdit za nákupy, do různých obřích zábavních parků a taky k moři.

Před dvěma lety začal charterový let z Prahy do ománského města Salalah a o málo známém sultanátu se začalo mluvit a najednou je celkem in. A zaslouženě, je tu opravdu krásně a s Dubají nebo Abu Dabí se nedá srovnávat. Obyvatelé Emirátů Omán považují za venkov a místní lidi tak nějak za chudé příbuzné. Trocha pravdy na tom je, ropy tu nemají tolik a mrakodrapy jsou zakázané. Taky si tu nenakoupíte tak jako v obřích mallech v Dubaji, ale to vás opravdu nemusí mrzet. V Ománu si užijete jiných věcí, právě toho venkovského klidu, přírody a dlouhých prázdných pláží. Jen je to někdy z jednoho zajímavého místa na druhé pořádně daleko.

Turisté jezdí hlavně na jih do oblasti Salalah. Na jihu je stálé příjemné počasí a teplá voda od října do dubna. A pak kupodivu klesnou teploty, prší a mrholí. Hotelů je tu zatím jen málo a když se trefíte do toho, kde je ubytována většina českých turistů, budete si možná připadat jako v létě na Mácháči. Na severu, kolem hlavního města Muscat, je to obráceně. Krajanů potkáte pomálu, v lednu a únoru může být i docela zima – někdy třeba jen 18–20 stupňů a v létě zase šílená vedra přes padesát.  Obě města jsou od sebe vzdálená 1000 km, takže rozdíly v teplotě můžou být dost velké.

Omán patří mezi nejbezpečnější země světa a je skvělým místem pro cestování po vlastní ose i pro ženy cestovatelky. Místní muži nejsou dotěrní, na ženy moc nepokřikují, spíš jen tak nenápadně zmámeně zírají. V případě nehody nebo jiných problémů na cestách Ománci vždycky rádi pomůžou a často i pozvou domů na kafe nebo k rodinné večeři. Mimo hotelové rezorty je dobré dodržovat místní dress code, což jsou zahalená ramena a kolena. Lidé k vám pak budou ještě milejší. Hodně místních mluví anglicky a rádi se dávají do řeči. Milují děti, takže pokud cestujete se svými ratolestmi, budou vám všechny dveře otevřené a možná vaše děti dostanou malé dárky, sladkosti, nebo i drobné peníze pro štěstí.

A na co se v Ománu můžete těšit? Samozřejmě na krásné pláže, kde nepotkáte ani živáčka, sytě oranžovou nekonečnou poušť, záhadné pevnosti, hrady a krásné hory se spoustou příležitostí ke trekům. Jinak jde aktivity, které se tu dají podniknout, shrnout pod výstižné sloveso WATCHING. K pozorování se nemusíte příliš namáhat, to ostatně místní moc nemusí, ale můžete si ho pořádně užít. V Ománu můžete pozorovat třeba jasné hvězdné nebe nad tichou pouští. Mořské želvy, jak kladou vejce do písku a malé želvičky, které se z nich líhnou. Skákající delfíny, velrybí žraloky a spoustu jiné vodní havěti. Místní na trhu, jak vybírají ty nejsladší datle a pak si je vychutnávají u zvláštní ománské kávy a nikam nechvátají. Pozorovat můžete i čichem: kadidlo, vonné oleje a různé voňavé směsi jsou úplně všude. Kadidlo se přidává i do úžasných niche parfémů Amouage, které se v Ománu vyrábí. Žádný stres a hektika, hezky v klidu a pomalu. Protože jak říkají místní – „Vy v Evropě sice máte drahé hodinky, ale my tady v Ománu máme čas“.  

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
xxkouckaxx
xxkouckaxx 2. 6. 2020

paráda

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 27. 5. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 9. 1. 2020

určitě tam bylo krásně...

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 10. 1. 2020

ano

sipeji
sipeji 29. 8. 2019

Tam se tak podívat.....

Odpovědět
lemur
lemur 29. 8. 2019

V Ománu jsme měli mezipřistání, když jsme letěli do Thajska. Krásné.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 880
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.