Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 17. 2. 2020
Líbí se mi

Obec Žítková

Kahomar
Kahomar
Vloženo 17. 2. 2020
Líbí se mi
Obec Žítková

Obec Žítková

Poznat toto místo, o kterém jsem se dozvěděla z knihy Kateřiny Tučkové – Žítkovské bohyně, jsem chtěla, jakmile jsem se do knížky trošku víc začetla.  Nakonec to netrvalo ani dlouho. Během roku jsme se vypravili do oblasti Trenčína na Slovensku a tato zastávka nám přišla, vlastně „úplně“ do cesty. Vskutku nádherná oblast, která stojí za návštěvu.

Právě tady totiž žila do roku 2001 poslední z žítkovských bohyní. Vesnička se nachází na samých hranicích České republiky, v malebných kopcích Bílých Karpat.

Živá vesnice na hranicích se Slovenskemto neměla nikdy jednoduché. V minulosti obyvatele tvrdě sužovaly nájezdy Tatarů i Turků. Do roku 1948 tu nebyla elektřina a teprve o dva roky později začal do obce zajíždět linkový autobus. Za těžkosti života jsou ale místní odměněni nádhernou krajinou a kouzelnými výhledy do ní. Žítková leží geograficky v oblasti Moravské Kopanice, která se proslavila především zemědělstvím. Dodnes je v obci k vidění soubor původních domů.
 
A právě tady, vysoko v kopcích Bílých Karpat žily v minulosti ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Obzvláště část Černé ("Čjerné") je odedávna místními ženami proslulá. Říkalo se jim bohyně a jejich umění nazývali lidé bohyňováním. To se zakládalo na hlubokém křesťanském přesvědčení a za "božstvo" se samy rozhodně nepovažují. Označení bohyně berou jako hanlivé. Traduje se o nich, že dokáží nejen léčit pomocí léčivých bylin, ale také najít ztracené či ukradené věci nebo dobře poradit v partnerských problémech. Vyhledávány byly rovněž pro ochranu před uřknutím, na což se v minulých dobách hojně věřilo.
 
Díky svým schopnostem byly v minulosti velmi často pronásledovány a pranýřovány nejen církevními hodnostáři, ale také vzdělanci a lékaři. Dokonce jsou známy i případy, kdy se vlastní děti zřekly matky – vědmy (bohyně), aby neohrozily svoji profesní kariéru. Na druhou stranu díky snaze vymýtit tyto praktiky je v různých spisech zachováno mnoho informací o této činnosti. Příběh o poslední generaci této tajemné legendy je popsán právě v knize K. Tučkové.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 18. 2. 2020

Pěkné místo.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 2. 2020

Knihu jsem ještě nesehnala, ale vím o ní. Podle fotek to je moc krásná obec, díky za sdílení

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 17. 2. 2020

jj, příroda tam byla nádherná

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 818
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.