Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

k.eva
k.eva
Vloženo 21. 9. 2020
Líbí se mi

Nevíte, zač je toho loket? Navštivte hrad Loket!

k.eva
k.eva
Vloženo 21. 9. 2020
Líbí se mi
Nevíte, zač je toho loket? Navštivte hrad Loket!

Nevíte, zač je toho loket? Navštivte hrad Loket!

Kamenný královský hrad Loket je více než 800 let staré sídlo a tyčí se na žulové masívu, který obtéká řeka Ohře. První dochovaná písemná zmínka o Lokti pochází z roku 1234. Později za vlády Přemysla Otakara II. docházi k velké přestavbě hradu v raně gotickém slohu. Za nepokojů proti králi Janu Lucemburskému nachází na Lokti útočiště královna Eliška Přemyslovna s maličkým Václavem, pozdějším císařem římským Karlem IV. Přestože je zde ve svých tří letech vězněn, rád se na Loket v dospělosti vrací.

Nejenom to. Otec vlasti, Karel IV., zařadil Loket po boku Karlštějna mezi sídla, která nesmějí být české koruně nikdy zcizena. Místní hrad však patřil k nejpevnějším místům Evropy a za jeho hradby se nedostali ani velcí válečníci. Opevněné město Loket s hradem mnozí nazývali "klíčem ku Království českému". Ve středověku se totiž říkalo, že kdo dobude Loket, dobude celé Česko.

 

Příznivci tajemných příběhů a záhad si tu přijdou na své, hlavně v expozici útrpného práva, neboli tortury. Útrpné právo, neboli způsob jak vymoci z obžalovaného doznání, mělo několik stupňů. K nejmírnějším patřilo zastrašování slovem (territio verbalis), k nejhrůznějším pak mučení mučícími nástroji. Řada způsobů týrání je barvitě popsána v knize Malleus Maleficarum neboli Kladivo na čarodějnice, kterou vydala katolická inkvizice. Jsou zde k vidění figuríny v životní velikosti, které předvácí několik způsobů mučení spolu s nervy drásajícím zvukovým doprovodem.

 

 

Toto je třeba vodní lavice. Ta byla užívána španělskou inkvizicí už ve 14. století. Je to strašné mučení, při kterém má člověk pocit, že se topí. Nebožák se snaží polykáním litrů vody zabránit vniknutí vody do plic a následnému utopení. Při neustálém nalévání se roztrhne žaludek a voda zaplní celou břišní dutinu, což způsobí smrt.

 

 

A toto je Strakakal.

Je to střapatý mužíček, který drží v jedné ruce knihu a v té druhé hřeben. Chodí po hradě a vyhledává rozcuchané návštěvníky, zvláště děti. Najde-li takové rozcuhané děti, udeří je knihou do zad a hřebenem učeše. Podle pověsti je to proto, aby všichni dbali upraveného vzhledu.

 

 

A ten, kdo se dotkne špičky vousů Gottsteina na loketském hradě, bude si přát dobrý úmysl a zanechá zde symbolický peníz, tomu se přání vyplní. Ale běda tomu, kdo se dotkně kyje rukou za zády, či jenom na zlý úmysl pomyslí....Toho do roka stihne Gottsteinův hněv!

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 22. 9. 2020

super inspirace

Odpovědět
sipeji
sipeji 22. 9. 2020

Skvělá inspirace na výlet.

Odpovědět
k.eva
k.eva 22. 9. 2020

lemur
lemur 22. 9. 2020

Zajímavý hrad.

Odpovědět
k.eva
k.eva 22. 9. 2020

Kahomar
Kahomar 21. 9. 2020

také jsme tam před pár lety byli a líbilo se nám

Odpovědět
k.eva
k.eva 21. 9. 2020

hudlenka
hudlenka 21. 9. 2020

Loket máme rádi, a protože je kousek od nás, vozíme se návštěvy, které dorazí z jiných krajů. Letos jsme tu byli jež asi 3 x, i na hradě, kde prohlídka (bez průvodce) byla super a moc jsme si to užili.

Odpovědět
k.eva
k.eva 21. 9. 2020

My jsme tam zastavovali při cestě z Kynžvartu, je to tam moc hezký

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 477
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.