Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

k.eva
k.eva
Vloženo 1. 6. 2020
Líbí se mi

Nevíte, jak oslavit dětský den? Navštivte Zoo v Liberci.

k.eva
k.eva
Vloženo 1. 6. 2020
Líbí se mi
Nevíte, jak oslavit dětský den? Navštivte Zoo v Liberci.

Nevíte, jak oslavit dětský den? Navštivte Zoo v Liberci.

Víte, která je nejstarší zoologická zahrada na území bývalého Československa? Ano, je to právě zoologická zahrada Liberec a byla založena v roce 1904.

Tuto zoologickou zahradu jsem navštívila minulý rok právě na dětský den a byl to vynikající nápad, jak tento den oslavit společně se svými dětmi. Já se synem jsem tam byla poprvé, ale starší dcera ( i když je již dospělá), tak si s dojetím hladila malou kozičku a vzpomínala na doby, kdy tuto Zoo navštívila s výtvarným kroužkem. Navíc jsme tam jeli autobusem v rámci organizovaného zájezdu z naší vsi, takže bylo o zábavu postaráno. Nutno podotknout, že takto organizovaně autobusem jsem jela poprvé a zatím naposled. Ale počasí se podařilo a účastníci zájezdu při zpáteční jízdě vesele skandovali: ,,Ať žije Liberec!"

 

 

Tato bílá forma tygra indického byla v minulosti uměle vyšlechtěna v Indii, kde se vyskytují klasicky zbarvení tygři indičtí. V roce 1951 lovci v přírodě odchytili světle zbarvené mládě, které se dostalo do soukromé sbírky maharadži z Révy. Odchycené mládě byl samec a maharadža jej pojmenováno Mohan. Maharadžovi se zalíbilo světlé zbarvení srsti, a tak se rozhodl uměle vyšlechtit bílého tygra. V dospělosti zplodil Mohan několik mláďat s nepříbuznou klasicky zbarvenou samicí Begum. Někteří jejich potomci měli světleji zbarvenou srst. Jedním z nich byla tygřice Radha, se kterou Mohan zplodil čtyři bílá mláďata. Tak započala chov této šelmy, která se vyskytuje pouze v chovech v lidské péči, nikoliv ve volné přírodě. Potomci Mohana pak putovali v 60. letech do Evropy i za oceán do dalších institucí, zoologických zahrad a soukromých chovů.

 

V zoologických zahradách se chová zdomácnělá forma. Divoký velbloud dvouhrbý neboli drabař se od domácího velblouda liší mnohem menšími hrby, kratšími boltci a tmavším zbarvením. Divocí velbloudi obývají kamenité pouště a stepi střední Asie, konkrétně v Číně a Mongolsku (poušť Gobi). Divoká populace je v přírodě kriticky ohrožena vyhubením kvůli lovu pro maso a odchyt pro sportovní účely. Velbloudi jsou často chováni i pro vlnu, která je velmi kvalitní, stejně jako mléko. Sušený trus se využívá jako palivo.

 

 

Toto je Ara hyacinotvý, dosahuje délky až 1 m je proto považován za největšího papouška světa. Kromě toho, že ho můžeme potkat v hlubokých lesích blízko vodních toků v Bolívii, Brazílii a Paraguay, tak našel svoje útočiště i v této Zoo.  Samec i samice jsou zbarveni kobaltově modře. Oči a spodní stranu zobáku zdobí žlutý lysý pruh. Na hlavě je viditelná malá lysina. Tento druh má ze všech arů nejsilnější zobák. Dokáže jím rozlousknout i para ořechy. Živí se převážně plody (palmové ořechy, slunečnice, ovoce, zelenina), ale i malými živočichy.

 

 

 

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 14. 6. 2020

pro mě je nejhezčí Zoo ve Zlíně, v Liberci jsem ještě nebyla

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 3. 6. 2020

v Liberci je ZOO krásná, snad nejkrásnější u nás

Odpovědět
k.eva
k.eva 3. 6. 2020

lemur
lemur 2. 6. 2020

Odpovědět
k.eva
k.eva 3. 6. 2020

Jankkas
Jankkas 1. 6. 2020

Odpovědět
k.eva
k.eva 1. 6. 2020

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 519
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.