Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 24. 3. 2021
Líbí se mi

Muzea Libereckého kraje - Městské muzeum Stráž pod Ralskem

Kahomar
Kahomar
Vloženo 24. 3. 2021
Líbí se mi
Muzea Libereckého kraje - Městské muzeum Stráž pod Ralskem

Muzea Libereckého kraje - Městské muzeum Stráž pod Ralskem

Poměrně mladé muzeum vzniklo v budově bývalé německé školy z roku 1912. 

Po 100 letech bylo v budově zřízeno muzeum města a jeho dvě expozice. První byla věnována místnímu rodákovi architektu Rudolfu Bitzanovi, jehož stavby v Liberci a hlavně ve vedlejším Německu ho proslavily v Evropě. Druhá expozice je věnována staré Stráži ve fotografiích a kresbách Milana Výboha. Fotografie jsou doplněny starou a novou  mapou města, kde lze porovnat, jak město vypadalo za první republiky.

Na dalším rozšíření muzea se dohodl Hornický spolek s vedením města. V muzeu byly instalovány panely s fotografiemi o vzniku účelové organizace v Hamru, ukázky práce vrtání v lese i na jezeře, počátky chemické těžby, snímky z podzemí dolu Hamr, začátek na Křížanech, úpravna a nakonec fotografie po likvidaci uranových dolů. Pouze jedinou připomínou dolu je betonová deska na ohlubni se zabudovanými lanovnicemi. Všichni návštěvníci mohou vyzkoušet váhu nářadí, se kterým horníci pracovali a najdou zde další drobné upomínky na zašlou slávu "uranu". Hornický spolek se zde prezentuje fotografiemi, které pořídil při různých slavnostních setkáních.

V muzeu není opomenuta historie parašutistů ve Stráži pod Ralskem pod vedením velitelem Černotou a tragédii gen. Sochora na křižovatce za Hamrem.

V dalších prostorách muzea se nachází expozice hasičů a myslivců, kterou doplňují staré stříkačky a nádoby ručního hašení.

V muzeu se dále nachází dobové dokumenty o zámku, z pera francouzského typografa, který byl na zámku vězněn. Dále jsou zde dokumenty o staré Stráži ze 16. a 17. století - kopie listin cechů, "řezané" listy s dalšími listinami z té doby. Seznámit se zde můžete se slavnými rodáky - architektem R. Bitzanem, MUDr. Jakschem a jeho synem univerzitním profesorem, Danielem Mayerem - pražským arcibiskupem, PhDr. V. Gablerem - politikem, vychovatelem a novinářem a zejména s J. I. F. Biberem - hudebním skladatelem, jehož skladby se hrají dodnes.

V další expozici jsou vystaveny minerály z celé republiky, mapy s ukázkou erbů horních měst a fotky minerálů.

V přízemí muzea je ukázka lavic školní třídy z 1. poloviny minulého století. Česká škola měla potíže s umístěním českých dětí a proto legionář ing. F. Melichar, vlastník zámku a dvora, zapůjčil jednu místnost na zámku a od 1. února 1923 zde začalo vyučování pro české děti.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 10. 4. 2021

Zajímavá expozice....

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 10. 4. 2021

ani jsem nevěděla, že ve Stráži je muzeum, a přitom tam mám kamarádku

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 10. 4. 2021

ono ho tu máme zatím jen pár let

lemur
lemur 10. 4. 2021

Zajímavé muzeum.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 248
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.