Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 13. 2. 2020
Líbí se mi

Mokřady Jablonné v Podještědí

Kahomar
Kahomar
Vloženo 13. 2. 2020
Líbí se mi
Mokřady Jablonné v Podještědí

Mokřady Jablonné v Podještědí

Lokalita se nachází v Jablonném v Podještědí, hned vedle bývalého zámku Nový Falkenburk, ve kterém již dlouhé roky funguje dětský domov.

Ze zanedbané a zarostlé plochy s černými skládkami vzniklo malebné místo pro lidi i pro přírodu. Útočiště zde nalezly chráněné rostliny a živočichové a zároveň se tento mokřadní park stal vyhledávaným místem k rekreaci a odpočinku. Naleznete zde soustavu tůní, dřevěné chodníky, mola, lavičky a mnoho dalšího. O revitalizaci se zasloužila nezisková organizace Čmelák.

První pozemky v této lokalitě získal Čmelák v roce 2005 v dražbě, kdy se shodou šťastných náhod podařilo koupit prvních šest hektarů za dobrou cenu 120.000 Kč, tedy 2Kč/m2. Šlo o dlouhodobě neudržované pozemky, poseté černými skládkami, z velké části zarostlé rákosem. Od začátku byla vize jasná – vytvořit z nevábného místa malý mokřadní ráj a ukázat, že ochrana přírody nemusí být na úkor člověka, ale naopak.

Vznikla zde soustava devíti vyhloubených tůní, podmáčené louky, mokřady a lužní olšový luh včetně dvou potoků. Je opravena páteřní cesta, vybudováno 435 m haťových chodníků, 40 dubových šlapáků, 3 štěrkové náspy, dřevěná a kamenná mola – lokalitu lze projít suchou nohou. Pro návštěvníky jsou připravené lavičky, stůl, odpadkové koše, naučný okruh včetně interaktivní části nebo duté kmeny na prolézání pro děti.

Domov a místo pro rozmnožování zde našlo i mnoho živočichů: ledňáček říční, čolek obecný, skokan hnědý, rosnička zelená, polák chocholačka nebo labuť velká.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 13. 2. 2020

Tak tam jsme díky vašemu doporučení byli a moc se nám mokřady líbily. Vzali jsme s sebou i Jindru a byl nadšený, cože to vlastně v Jablonném mají, Sice o místě věděl, ale bez nás by tam nikdy nešel. Takže rázem dvojí radost....

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 13. 2. 2020

tak to mám radost i já, takže trojí kopec radosti

hudlenka
hudlenka 13. 2. 2020

lemur
lemur 13. 2. 2020

Krásná krajina a hodně zvířátek.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 13. 2. 2020

hezky to tam upravili

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 004
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.