Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Atevy
Atevy
Vloženo 27. 1. 2020
Líbí se mi

Mokřady dolního toku Dyje - Moravská Amazonie

Atevy
Atevy
Vloženo 27. 1. 2020
Líbí se mi
Mokřady dolního toku Dyje - Moravská Amazonie

Mokřady dolního toku Dyje - Moravská Amazonie

V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed hlubokých lužních lesů, se stékají dvě řeky Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie a nachází se zde nádherná příroda bez zásahu civilizace obydlená vzácnými živočichy.

V místě, kde se stýkají tři státní hranice Česka, Rakouska a Slovenska se zachoval jeden z nejrozsáhlejších lužních lesů v Evropě. Průběh hranic vytyčují dva největší moravské "veletoky" – Morava a Dyje, jejichž soutok je nejen historickým trojmezím, ale zároveň nejjižnějším místem Moravy. Na území převažují porosty dubu a jasanu, z nichž některé jsou staré až 450 let.

Pro oblast je typická hustá síť meandrujících říčních ramen a periodicky zaplavovaných tůní. Domov zde nachází spousta vzácných živočichů, jakým je napříkad čáp černý, tesařík obrovský nebo bobr. Létají tu luňáci hnědí, káňata lesní, čápi černí, orli nebo včelojedi. Když budete dobře poslouchat, budete svědky i ptačího orchestru. Nechybí zde také bohaté zastoupení flóry, včetně dřevokazných hub, kterým se mimořádně daří na trouchnivějících kmenech.

Východiskem k dosažení soutoku Moravy a Dyje je Lanžhot – nejjižnější obec Moravy a zároveň poslední česká vlaková zastávka při cestě do Bratislavy. K soutoku se můžete také vydat z Břeclavi, kde za zámečkem Pohansko najdete ukazatele, které vás k soutoku dovedou. Celou oblastí, která je poměrně rozlehlá, však nevedou žádné turistické značky, a to z několika důvodů: jedním je velká oplocená obora, tím druhým fakt, že je toto území pravidelně zaplavováno, takže není vždy zaručen průchod. Na jaře a za vyššího vodního stavu sem proto není vhodné na výlet vyrazit.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
xxkouckaxx
xxkouckaxx 5. 6. 2020

paráda

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 21. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 28. 1. 2020

I když jsem tam nebyla, fotku najít umím

Odpovědět
avatar
Anna Csanádiová 28. 1. 2020

Lákavé.

Odpovědět
lemur
lemur 28. 1. 2020

Pěkný článek.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 081
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.