Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 21. 1. 2020
Líbí se mi

Modlivý důl

Kahomar
Kahomar
Vloženo 21. 1. 2020
Líbí se mi
Modlivý důl

Modlivý důl

Modlivý důl je další z míst, která jsme objevili díky zálibě v hledání keší. Je to romantické skalnaté údolí, které se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova na Českolipsku.

 Dříve byla skalnatá rokle nazývána Smolný důl, podle místních uhlířů, kteří zde měli vedle milířů i smolné pece, v nichž vařili kolomaz. Později zde bylo vytvořeno poutní místo, které bylo opředeno různými pověstmi.

 Poprvé byl na tomto místě pověšen svatý obrázek roku 1704, aby zaplašil duchy. Pověsil je sem pomocník ze svojkovského pivovaru Melzer. Vrchnost pak nechala hustý les trochu prosvětlit a u obrázku se začali zastavovat pocestní. Časem se krajinou rozšířily zprávy o zázračně vyslyšených modlitbách. V roce 1772 byly vyslyšeny prosby svobodné paní von Czerwelli ze Svojkova, která na místě dala zřídit dřevěnou kapličku, do níž byl Melzerův obrázek přenesen. Počet návštěvníků tohoto místa se zvětšoval a z okolí sem mířila celá procesí a tak se místo stalo poutním místem. Koncem 18. století byla dřevěná kaplička zbourána a hraběnka Alžběta Kinská nechala vytesat novou kapli do skalní stěny. Práci provedl svojkovský zedník Josef Sacher.

 V roce 1836 bylo průčelí kaple vyzdobeno gotickým portálem, který vytvořil sloupský sochař Antonín Wagner. Uvnitř kaple byl umístěn pozoruhodný milostný obraz Panny Marie od malířky Eugenie Hauptmann-Sommerové a na stromech kolem kaple visely svaté obrázky. Náboženský kult se zde od počátku silně prolínal s divokou krásou romantického údolí. Ale církev ke zdejším poutím svůj názor změnila teprve koncem 19. století, kdy byla kaple zasvěcena Panně Marii Lourdské, a její vnitřek byl roku 1903 upraven na lourdskou jeskyni. I potom sem směřovala procesí z širokého okolí a modlit se sem chodil i bývalý císař Ferdinand V. při svých projížďkách ze zámku v nedalekých Zákupech.

 Po 2. světové válce bylo poutní místo z větší části zničeno, takže dodnes zůstala zachována jen skalní kaple a prázdný výklenek oratoře. Údolí lemované pískovcovými útvary dostalo název podle skalní kaple s novogotickým portálem z roku 1836.

V roce 2001 byla na oltář dodána a vysvěcena nové socha Panny Marie na místo původní ukradené. Na skále naproti kapli byl založen malý horolezecký hřbitov, kde jsou dvě jména. Okolní skály jsou častým cílem horolezců.

Na počátku křížové cesty byl postaven kříž. U něj je odbočka k Svojkovským skalám a nad ní je upravená tůňka Pramen u Strážce.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 24. 1. 2020

Paráda

Odpovědět
lemur
lemur 22. 1. 2020

Pěkné místečko.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 21. 1. 2020

Krásné místo, vůbec o něm nevím, díky moc za sdílení

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 21. 1. 2020

také jsme byli místem mile překvapeni

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
87 980
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.