Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

k.eva
k.eva
Vloženo 4. 9. 2018
Líbí se mi

Mariánské Lázně

k.eva
k.eva
Vloženo 4. 9. 2018
Líbí se mi
Mariánské Lázně

Mariánské Lázně

Na konci 18.století se nehostinné údolí Slavkovského lesa během několika let proměnilo v město parků, kolonád, půvabných pavilónů a vycházkových cest. Mariánské Lázně jsou město v okrese Cheb v Karlovarském kraji a jsou nejmladší z proslulého trojúhelníku západočeských lázeňských měst. My jsme se tam byli podívat v rámci návštěvy našeho syna Kryštofa, který si právě užívá lázeňský pobyt v nedalekých lázní Kynžvart.

 

Mariánské Lázně jsou skutečně kouzelné. Díky lázeňským parkům patří toto město mezi nejkrásnější zahradní města v Evropě. O tyto přírodní skvosty se postaral Václav Skalník, který zde byl zaměstnán tepelským klášterem jako zahradní architekt. Jsou často charakterizovány jako město v parku a park ve městě. I na tak relativně malém území vyvěrá velká spousta pramenů, z nichž je zachyceno a využíváno 53 pramenů. K pitným kůrám se používá těchto šest hlavních pramemů: Křížový, Rudolfův, Karolinin, Lesní, Ambrožův a Ferdinandův a Mariin pramen. Ten dal vlastně městu název a je to pouze vývěr plynu - oxidu uhličitého.

 

Centrem lázeňského života jsou vždy kolonády. Největší dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda s unikátní litinovou kontrukcí. Kolonáda je historickou památkou českého lázeňství  a má název Kolonáda Maxima Gorkého.

Nedaleko ní je zpívající fontána, kterou tvoří kruhový bazén o půrměru osmnácti metrů s dvanáctidílnou kamennou plastikou stylizovaného květu se středem z leštěné oceli. Fontána má deset základních střikových systémů s více než dvěma sty padesáti tryskami, střední střik dosahuje výšky šesti metrů.

Tak tu jsem bohužel neslyšeli, protože hraje každou lichou hodinu a když jsem vyšli z restaurace po dobrém jídle, tak jsme už  zaslechli poslední tóny. Ale i tak jsme nasáli lázeňskou atmosféru, ochutnali všechny možné prameny a povinně jsem si zakoupila růžové pítko s obrázkem těchto lázní.

A co je nejdůležitější? Oplatky. Bez lázeňských oplatek v lázních prostě nežiju. Prodávají je po kusech a to teplé. My jsem vyzkoušeli oříškovou a čokoládovou.

 

Tak tenhle houslový klíč uprostřed kruhového objezdu mě vážně dostal. Skutečný architektonický skvost, ostatně jako celé lázeňské město.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 3. 6. 2020

Odpovědět
k.eva
k.eva 3. 6. 2020

xxkouckaxx
xxkouckaxx 28. 5. 2020

paráda

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 25. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 13. 1. 2020

krásné lázeňské město, kde je pořád co obdivovat

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 119
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.