„V ruce držíme letenky a palubní lístky na velkou zaoceánskou loď. Stále tomu ještě nemůžu uvěřit. Já a moje životní láska vyrážíme vstříc naší životní cestě směr Karibik.
Již nás dělí pouhé hodiny od okamžiku, kdy naše letadlo přistane na letišti v Punta Cana a začne naše Karibské dobrodružství…
V průběhu naší dovolené snů uvidíme na vlastní oči nejen turisticky vyhlášený ráj na zemi – Dominikánskou republiku, která se nachází na ostrově Hispaniola, ale čekají na nás i další ostrovy ze souostroví Malých Antil jako Britské panenské ostrovy,  Antigua a Barbuda, Martinik, Svatá Lucie, Guadeloupe, Svatý Martin a mnohem mnohem více……. “ úryvek z  eBooku Naše Karibská plavba.
P1110690
Před odletem hltám jednoho průvodce za druhým a serfuji po internetu, abych se dozvěděla, co nejlépe připravila na naši cestu.
Dozvědět se v podstatě cokoliv o Dominikánské republice není téměř žádný problém
Z různých průvodců i na internetu se dozvíte spoustu zajímavých informací o této oblíbené destinaci, např.:
Ostrov Hispaniola, je druhý největší ostrov v Karibském moři, který spolu s turisticky oblíbenými ostrovy Kuba, Portoriko a Jamajka tvoří souostroví Velké Antily. Tento ostrov je rozdělen na 2 poloviny – východní proslule známou a velmi oblíbenouDominikánskou republiku s nekonečnými bílými plážemi lemovanými vrostlými palmami a spoustou nádherných luxusních hotelů.
Nejoblíbenější turistické destinace jsou na východě Punta Cana, Bávaro, jižněji luxusní Bayahibe, levnější Boca Chica, na severu pak Puerto Plata a  poloostrov Samaná s panensky krásnou přírodou a možností pozorovat velryby. Davy turistů míří na výlety na panenské ostrůvky Saona, Catalina nebo Bacardi.
Hlavní město Santo Domingo se spoustou zajímavostí a pamětihodností je nejstarším městem na západní polokouli, které založili v roce 1498 španělští kolonizátoři.  Téměř na každém kroku na narazíte na pamětihodnosti spojené se známým mořeplavcem Krištofem Kolumbem, který již v roce 1492 při své plavbě západní cestou do Indie objevil mimo jiných ostrovů i ostrovy Velkých Antil – Hispaniolu a Kubu.
Na západní polovině  ostrova Hispaniola se nachází jedna z nejchudších zemí Karibské oblasti Haiti. Mimo jiné i z tohoto důvodu Haiťané vykonávají v Dominikánské republice ty nejtěžší práce, které jsou pro Dominikánce podřadné jako např. těžká práce na třtinových plantážích….
P1120603
Co se v průvodci o Dominikánské republice nedozvíte ….
…o více zajímavostech včetně mých osobních doporučení a zkušeností si můžete přečíst v mém připravovaném eBooku Naše Karibská plavba.
Ale co Malé Antily?
Ostrovy pirátů, trosečníků a plantážníků se mi zdáli být pro mě nedostupné. Dříve jsem si zcela zcestně myslela, že se na ně můžu dívat maximálně ve filmech  o Pirátech z Karibiku, a že tyto ostrovy navštěvují pouze milionáři a celebrity.
Na podzim 2014 mi osud nebo možná vesmír poslal někde z hůry po více než roce a půl marného toužení po dovolené v Dominikánské republice mnohem více než jsem si  vůbec dovolila přát v podobě nabídky na Karibskou plavbu spojenou s pobytem all inclusive v Dominikánské republice.
Když jsem tuto nabídku ukázala svému miláčkovi neváhal ani okamžik a dovolenou jsem si hned objednali a zaplatili, i přesto že nám na našem nové domě chyběla ještě fasáda.
 
Jak nyní s odstupem času zjišťuji, tato cesta mě přinesla ještě mnohem více než splněný cestovatelský sen.
Díky této cestě jsem objevila

12 krás cestování na luxusních zaoceánských lodích

a stala se po čtyřicítce blogerkou, spisovatelkou eBooků a hlavně expertkou a poradkyní na cestování na zaoceánských lodích.

 
Před odletem jsem marně pátrala po průvodcích, na internetu jsem si vždy našla pouze zcela základní informace o jednotlivých ostrovech – jaké je hlavní město, kolik má obyvatel, jakým jazykem se mluví…. Od lodní společnosti jsem obdržela seznam výletů s názvy míst , která se během nich navštíví, ale u většiny z nich se mi podařilo vygooglovat maximálně lákavé fotografie, ale dozvědět se více o historii, zajímavostech bylo nad moje síly.
V nabídkách cestovních kanceláří se tyto destinace objevují jen zcela sporadicky. Nejvíce dostupné jsou tyto ostrovy právě díky různým plavbám na velkých zaoceánských lodích.
Paradoxně až po našem návratu z dovolené jsem v knihkupectví zcela náhodou objevila velmi zajímavou knížku od Pavla Fochlera s názvem Malé Antily ostrovy, piráti a plantážníci vydanou v roce 2009.  Díky ní jsem si ještě více rozšířila své znalosti o těchto ostrovech.
Sám autor tam zmiňuje, že knih o Malý Antilách u nás mnoho nevyšlo.
Psal o nich pan doktor Karel Domin, které je navštívil v roce 1926 na parnících Chignecto a Van Renselaer, o dva roky později několik ostrovů navštívil a popsal ve faktografickém spisu pan učitel Zdeněk Němeček  díky plavbě na parníku Dominica.  Tyto knihy však patří již spíše k historickým dílům a nejsou příliš použitelné pro současné cestovatele.
Z  doby „železné opony“, kdy  byly hranice na západ pro většinu obyvatel bývalé ČSSR beznadějně uzavřené jsem žádnou knížku od našich autorů o tomto ostrovním ráji na zemi nic neobjevila.
Čeští a slovenští turisté ostrovy Malých Antil začínají terpve objevovat a to právě během různých plaveb po Karibiku.  Mezi jsou to především  bohatí podnikatelé, rentiéři, diplomaté, potápěči a jachtaři.

Díky naší plavbě jsem však zjistila, že skutečnost je zcela jiná.

Mimo jiné i to,  že ostrovy Malých Antil jsou zcela běžně dostupné letecky z Evropy  za pouhých osm až devět hodin letu.

Navíc na těchto ostrovech je většinou mnohem levněji než ve vyhlášenéDominikánské republice.

Jako jeden z příkladů výlet na vyhlášený ostrůvek Saona v Dominikánské republice pořídíte v rozmezí od 50,– do 130,– EUR, výlet na  ostrůvek Le Gosier na Guadeloupeza neuvěřitelných 6,– EUR (více tipů a podrobností ohledně  výletů a nejvýhodnějších cen najdete v eBooku Naše Karibská plavba).
P1110549
 
Proč jsou Malé Antily nazývány ostrovy pirátů, trosečníků a plantážníků?
Malé Antily, se nacházejí jihovýchodně od Velkých Antil.  Rozprostírají od Panenských ostrovů na severu až na jih k venezuelskému ostrovu Isla Margarita. Skládají se ze :
Závětrných ostrovů : ,Anguilla,  Antigua a BarbudaGuadeloupe, Saba, Dominika, Monserrat, Nevis, Svatý Kryštov, Svatý Martin, Svatý Bartoloměj, Svatý Eustachius…
Návětrných ostrovů: Barbados, Grenada,  Grenadini, MartinikSvatá Lucie, Svatý Vincenc, Tobago, Trinidad …
Závětrných Antil: Aruba, Bonaire, Curacao, Isla Margarita …
V letech 1493 – 1496 Kryštov Kolumbus při své 2. plavbě do Ameriky objevil mimo jiných ostrovů také námi navštívené  Guadeloupe, Antiquu a Barbudu  i Panenské ostrovy. Přisvé 3. plavbě v letech 1498-1500 objevil mimo jiné ostrov Svatá Lucie.
V této době jsou deportováni první Karibové k prodeji do otroctví ve Španělsku. V roce 1567 se do Karibiku poprvé dostává anglický pirát Francis Drake.
16. – 18. století je považováno za „zlatý věk pirátství“. Ve stejném období jsou do této oblasti i dalších částí Ameriky deportováni afričtí otroci. Tuto oblast zmítají četné nepokoje a válečné konflikty, kterou jsou ovlivněny mimo jiné  i Velkou francouzskou revolucí v roce 1789,  vzpourami „černých“ Karibů, v letech 1803 – 1814 Napoleonskými válkami….
Od roku 1824 díky Velké Británii dochází k počátku konce otroctví. Postupně se v následujícíh desetiletích přidávají Švédové, Francouzi, Dánové i Nizozemci.
V roce 1902 postihla Martinik velká tragédie – výbuch sopky Pélée, který si vyžádal 30 000 obětí.
Ve 20. století jednotlivé ostrovy získávají postupně svoji nezávislost a dnešní podobu.Guadeloupe a Martinik získávají v roce 1974 postavení francouzského zámořského kraje (jaké výhody  to má  turisty  z Evropy a mnohem víc se dozvíte v připravovaném e-Booku Naše Karibská plavba).
Věřím, že díky stručnému výčtu historie si mi podařilo Vám alespoň trochu přiblížit tyto zajímavé ostrovy, kde se prolínají anglické, francouzské a evropské tradice s africkými i indickými.
Bez alespoň částečné znalosti této historie těžko pochopíte:
Proč jeden ostrov je francouzský, sousední anglický, na dohled se nachází nizozemský?  Proč tu žijí vedle sebe černoši, Indové, Číňané? Proč je tu málo bělochů? Proč tu najdete katolické a protestantské kostely, synagogy či dokonce mešity? Proč poddaní britské královny hovoří kreolskou francouštinou? …..
P1100520
Protikladů a zvláštností na Malých Antilách najdete spoustu
Pány této oblasti se stávali postupně v průběhu historie Španělé, Angličané, Francouzi, Holanďané, Američané, Dánové, Švédové, ale i rytíři Maltézského řádu a hlavně piráti.
Každý z nich zanechal na Malých Antilách své stopy v podobě pevností, kostelů, náhrobních kamenů, jmen na mapách, ale také pověstí o ukrytých pokladech…
V tomto ostrovním světě má svůj původ i rum, za který vděčíme bílým plantážníkům. Najdete tu nejen plantáže s cukrovou třtinou a rumové destilérky, ale také rozsáhlé banánikovníkové, kávovníkové a kakaovníkové plantáže.
Za srdce Vás však nejvíce chytne panensky krásná příroda, nádherné pláže (bílé i černé díky sopečné činnosti), tyrkysově modré moře…
Na Britských panenských ostrovech máte pocit, že jste se právě stáli součástí filmu Piráti z Karibiku.
P1100096
Na Svaté Lucii se ocitnete na pláži, jak vystřižené z Robinsona Crusoa , můžete obdivovat monumentální Pitony vyrůstající z moře nebo se koupat v termálním jezírku přímo na sopce.
P1100906
Na Antigue a Barbudě  máte při návštěvě hlavního města Saint John´s pocit, že jste se vrátili zpět v čase minimálně o jedno století. Můžete se koupat na plážích připomínajících Maledivy nebo se koupat s rejnoky.
P1100347
Na Martiniku a Guadeloupe máte jedinečnou možnost se vypravit do deštného pralesa, botanické zahrady, můžete vidět Sacré-Couer nebo se koupat na nádherných plážích.

Na Svatém Martinu  určitě vyrazíte za nejoblíbenější turistickou atrakcí  na pláž Maho beach, kde Vám budou přímo nad hlavou  přistávat velká dopravní letadla.
P1110809
 Chcete i vy poznat na vlastní kůži tento ráj na zemi ?
Spoustu praktických informací a rad pro cestovatele a turisty najdete v  mém  eBooku Naše Karibská plavba a na www.ivonazlamalikova.cz

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account