Touto malebnou obcí jsme během našeho pobytu několikrát projížděli a tak bylo víc jak samozřejmé, že jsme si zde udělali kratší zastávku.

Kvilda je obec na Šumavě, v okrese Prachatice, 16 km jihozápadně od Vimperku. S nadmořskou výškou 1065 m se podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela jedná o nejvýše položenou obec v České republice. Leží 5 km od pramenů Teplé Vltavy, v místech, kde do ní zleva ústí Kvildský potok. Žije zde trvale zhruba 140 obyvatel. Je považována za jedno z nejstudenějších míst v ČR.

První dřevaři se v této lokalitě usazovali od konce 15. nebo začátkem 16. století.Je však možné, že hledači zlata se zde (alespoň sezónně) usazovali již dříve. Název Kvilda v souvislosti s pojmenováním zdejšího lesního hvozdu je však doložen už v roce 1345. Nejpravděpodobněji vesnici založili osadníci v 16. století, neboť vůbec první písemná zmínka o Kvildě (jako o trvale osídlené obci) pochází z roku 1569. Koncem 18. století zde i v okolí Kvildy začínaly vznikat hamry a sklárny. Dalšími impulsy k rozvoji Kvildy byly větrné a po nich následující kůrovcové kalamity, které se zde odehrály ve druhé polovině 19. století.

 Uprostřed obce stojí kamenný novogotický kostel sv. Štěpána, vybudovaný v letech 1892–1894. Podobně jako mnohé šumavské chalupy je kamenné zdivo kostela obloženo šindelem, aby bylo lépe chráněno před nepřízní zdejšího počasí.

V prvním poschodí budovy obecního úřadu, v prostorách někdejší školy v centru Kvildy, je umístěno malé místní muzeum, oficiálně pojmenované Stálá expozice historie Kvildy a Bučiny, které jistě stojí za návštěvu.

Další nepřehlédnutelnou budovou je pak budova Infocentra Národního parku Šumava. I zde je na co se dívat. Hlavním tématem expozice je horský les a život v něm.

Kvilda se stala významným celoročním turistickým centrem

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account