Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

hudlenka
hudlenka
Vloženo 4. 10. 2017
Líbí se mi

Kutná Hora

hudlenka
hudlenka
Vloženo 4. 10. 2017
Líbí se mi
Kutná Hora

Kutná Hora

 Toto město i chrám sv. Barbory nás lákaly už dlouho. Letos konečně Jiřík objevil penzion, kde bychom mohli pobýt. A tak jsme z Jeseníků nejeli rovnou domů, ale cestu si ze 400 km zkrátili na polovinu a navštívili jsme Kutnou Horu. Stejně nám pobyt v Olomouckém kraji končil ve středu, tak jsme ještě do pátku využili pohostinnost právě KH.

01-128.jpg

   Nastěhovali jsme se do penzionu Barbora, který stojí hned vedle chrámu, což bylo dalším lákadlem. Svatou Barboru jsme měli jako na dlani.
   Kutná Hora je město ve Středočeském kraji, obec s rozšířenou působností a významná městská památková rezervace, zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Díky těžbě stříbra šlo ve středověku o jedno z nejvýznamnějších českých měst.

    Po krátkém odpočinku a velmi potřebném ochlazení, jsme se hned šli na chrám sv. Barbory podívat a obdivovali jsme krásu historické Kutné Hory.

v-penzionu.jpg   

   Jezuitská kolej, obrovská barokní budova, stojící kousek od chrámu nás také velmi příjemně zaujala. 

20-55.jpg

  

jezuitska-kolej.jpg

    Z jejího prostranství nás zaujal asi největší kostel ve městě, kostel sv. Jakuba Staršího, což je gotický městský kostel v Kutné Hoře. Výstavba probíhala od první poloviny 14. století až do 15. století a svým dílem přispěla i parléřovská huť.

kostel-sv.jakuba.jpg

   Kostel sv. Jakuba je nejstarším kamenným chrámem Kutné Hory, již od svého založení byl zamýšlen jako duchovní střed celého města. Tomu odpovídá i jeho lokalita a architektonický koncept. Kostel se nachází v samotném centru středověkého města: ke všem ostatním chrámům je to odsud přibližně stejně daleko, čímž je vyjádřeno posvátné chápání prostoru. Svatojakubská věž je pak viditelná z velké dálky a slouží jako důležitý orientační bod pro široké okolí.

kostel-sv.-j..jpg

    V Kutné Hoře jsme také navštívili Vlašský dvůr a jeho terasy, ze kterých je nádherný pohled právě na sv. Barboru a na Jezuitskou kolej.


pohled-na-chram-a-na-jk-z-teras.jpg

   Vlašský dvůr je zachovaný hrad v Kutné Hoře v sousedství kostela svatého Jakuba. Jedná se o bývalý královský palác s mincovnou založený roku 1300 králem Václavem II. a později mnohokrát přestavěný. Razily se zde stříbrné mince – pražské groše.

   Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR a od roku 1962 také jako národní kulturní památka ČR.

18-64.jpg

    Další objekt, který nás v Kutné Hoře zaujal, byla Kamenná kašna.

kasna-3.jpg

   Kamenná nebo také Rejskova kašna je dílo nacházející se na Rejskově náměstí v Kutné Hoře. Je chráněna jako kulturní památka České republiky.

   Kašnu v letech 1493–1495 údajně postavil Matěj Rejsek, mimo jiné architekt Chrámu svaté Barbory. Výstavbu financoval Jan Smíšek z Vrchovišť, majitel Hrádku. Jedná se o bohatě zdobený kamenný dvanáctiboký hranol ve stylu pozdní gotiky. Původně ji zřejmě zdobilo i několik soch na konzolách. Rejsek vystihl vztah obyvatel k vzácné vodě, která ve středověku do města musela být přiváděna několik kilometrů dlouhým dřevěným potrubím.

Kašna sloužila jako rezervoár pitné vody až do roku 1890. V letech 1887–1890 byla restaurována Ludvíkem Lábrelem.

 

   Protože jsme jeden den chtěli věnovat dalšímu lákavému městu nedaleko Kutné Hory, více jsme toho zde nestihli. Snad někdy příště…

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 10. 6. 2020

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 20. 5. 2020

ještě jsme tam nebyli

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 30. 3. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 16. 1. 2020

moc pěkné, historické město

Odpovědět
lemur
lemur 18. 11. 2017

Krásné. Nevím, jak mi toto mohlo uniknout? Jsou tam i medvídci. Tak nejsme sami, když vozíme s sebou 3 opičky. Také si ještě nějakou vždy přivezu z výletu.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 11. 2017

Stane se, nevadí.... Nadi, už máme doma dvě prkna na poličky, k Ježíšku se snad dočkám nového bydla pro medvídky

lemur
lemur 19. 11. 2017

Už vím, my jsme byli na dovolené. No to Ti přeji, Lenko, že budeš mít taky poličky na medvídky. Jsou krásní, tak si to zaslouží.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 078
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.