Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 11. 4. 2021
Líbí se mi

Krytý dřevěný most v obci Bystrá nad Jizerou

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 11. 4. 2021
Líbí se mi
Krytý dřevěný most v obci Bystrá nad Jizerou

Krytý dřevěný most v obci Bystrá nad Jizerou

Most v Bystré nad Jizerou má řadu konstrukčních zvláštností, díky kterým se dostal už v roce 1958 na seznam nemovitých kulturních památek. Nesou jej trojúhelníková a lichoběžníková věšadla, navíc vede 24 metrů přes řeku bez podpůrného pilíře uprostřed. Šířka mostu je tři metry a výška pět metrů.
Podkrkonošská obec Bystrá nad Jizerou se může pochlubit nádhernými pohledy na hřebeny Krkonoš, ale i výhledem na Kozákov nebo Ještěd. Zajímavé jsou i typické podkrkonošské roubené chalupy, ale hlavní chloubou je unikátní roubený dřevěný krytý most. Nachází se asi sedm kilometrů od Semil proti proudu řeky Jizery a v Čechách nemá obdoby. Dřevěný most přes Jizeru v Bystré nad Jizerou má podle odborníků unikátní konstrukci. V České republice jsou pouze dva mosty obdobné konstrukce - věšadlového systému.
 
Trojúhelníkové věšadlo je však jediné. Most nechal vybudovat v roce 1922 mlynář Janoušek pro dopravu obilí do svého mlýna. Konstrukce, opláštění a dekorativní prvky jsou i přes některé drobné opravy v minulosti dochovány v původní podobě. Oprava mostu skončila v roce 2017, zavřený byl kvůli havarijnímu stavu pět let.
 
Laické oko zaujmou především střecha a bočnice, které kryjí celou mostní konstrukci. Střechu tvoří příčné a podélné zdobené štíty. Zejména příčná střecha má ovšem praktické opodstatnění. Její hřeben je spojnicí dvou vysokých trojúhelníkových věšadel, která lze vidět snad jen v Rakousku. Bočně je most vyztužen ondřejskými kříži, které svým tvarem připomínají písmeno X. Boční stěny mají pouze dvě malá okénka u vjezdu na hlavní, takzvanou Pojizerskou silnici vedoucí ze Semil na Jilemnici Velké nosné trámy o rozměru 50 na 50 centimetrů vznikly ze 160 let starých smrků, které do Bystré přitáhli koně z dalekých Vítkovic v Krkonoších. 
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska most v roce 2018 vyhlásilo jako vítěze celostátního kola soutěže Památka roku 2017 v kategorii "velká".
 
Z historie mostu:
V nejstarších dobách byl na místě dnešního mostu brod. V polovině 19. století tu postavil mlynář lávku, kterou ale zanedlouho sebrala velká voda. Ta si poradila i s dalšími konstrukcemi, tentokrát již mostními. Dnešní most byl postavený v roce 1922 (ale letopočet vytesaný do kvádru kamenného pilíře na levobřežní straně udává rok 1888, kdy byl zřejmě postaven předchůdce mostu dnešního).

V roce 2016 proběhla celková rekostrukce mostu díky sbírce místních a především z dotací Libereckého kraje a Ministerstva kultury a v roce 2017 proběhla kolaudace. Nyní již most opět slouží svému účelu s omezením pro automobily s váhou do 2 tun.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 13. 4. 2021

hezký most, nejsem si jista, zda jsem tam byla

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 13. 4. 2021

Moc pěkný most v našem kraji

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 13. 4. 2021

lemur
lemur 13. 4. 2021

Pěkný most.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 248
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.