Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Atevy
Atevy
Vloženo 19. 1. 2020
Líbí se mi

Kostelíček Božího Těla v Bludově

Atevy
Atevy
Vloženo 19. 1. 2020
Líbí se mi
Kostelíček Božího Těla v Bludově

Kostelíček Božího Těla v Bludově

Památky Severně od lázeňské obce Bludov se uprostřed lesa nachází větší kostelík. O jeho původu vypráví mnoho legend, ale jen jedna se opakuje častěji než ostatní.

Když byla lakotná selka z Hrabenova na bohoslužbě v kostele v Šumperku, nespolkla při svatém přijímání hostii, ale vložila si ji do modlitební knížky. Doma ji chtěla dát do žlabu krávě, která by tak začala dojit více mléka. Na cestě zpět si selka v hlubokém lese, na místě dnešního kostelíčka, na malý okamžik zdřímla. Hostie z knížky vypadla a selka si toho nevšimla. Po nějakém čase si lidé všimli, že z dutého stromu vychází podivná záře.

Když přistoupili blíže, uviděli uvnitř stromu, uprostřed monstrance ze včelího vosku, ztracenou hostii. Hostie se dostala na toto místo díky roji divokých včel, které ji sebraly a zanesly do stromu, kde z vosku vytvořily monstranci. Napravily tak zneuctění Božího Těla, kterého se dopustila selka. Lidé žasli nad tímto úkazem a postavili na tomto místě kostelíček, který již navždy připomínal podivuhodnou příhodu. První písemná zmínka o bludovském kostelíku, který se nachází v lesíku na východ od Šumperka, pochází z roku 1553. Údajným zakladatelem byl Diviš z Bludova nebo jeho syn.

K opatrování kostela byli ustanoveni poustevníci, kteří se o něj starali až do konce 18. století. V témže století také nabyl současné podoby. Na příkaz Josefa II. měl být bludovský kostel zbourán, ale bludovští obyvatelé odmítli a s jejich odporem a důvtipem nezmohl nic ani císař. Kostelík však po celou dobu chátral a opravy se dočkal až roku 1832.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 21. 1. 2020

pěkná lokalita

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 1. 2020

krásné místečko

Odpovědět
lemur
lemur 20. 1. 2020

Odpovědět
Atevy
Atevy 19. 1. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 644
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.