Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

k.eva
k.eva
Vloženo 28. 7. 2020
Líbí se mi

Kde se nachází kostlivec na stromě?

k.eva
k.eva
Vloženo 28. 7. 2020
Líbí se mi
Kde se nachází kostlivec na stromě?

Kde se nachází kostlivec na stromě?

Tak tento kostlivec se houpe na stromě na vysoké čedičové skále nad pravým břehem řeky Laby na zřícenině gotického hradu Střekov.

Tato zřícenina je jednou z nejvýraznějších dominant Ústí nad Labem a labského údolí. Ke hradu jsme dojeli autem a zaparkovali na parkovišti před prvním nádvořím.

 

Po vstupu hlavním vchodem jsme si na nádvoří všimli vpravo restaurace Kovárna a prudkého skalnatého srázu se zříceninou, po levé straně jsou hospodářské budovy využívané jen z části k výstavám. Potom jsme prošli bránou na druhé nádvoří s terasou a restaurací Wágnerka, kde jsme si objednali zmrzlinu  a pití, zatímco jsme čekali na průvodce, který nás touto zříceninou provedl. Mezitím jsme se kochali krásným výhledem na labské údoí a kopcovitou krajinu Českého středohoří.

 

Spolu s průvodcem jsme navštívili rytířskou síň s vystavenými zbraněmi a brněními, místnosti s arkýřem, kapli, věžový palác se dvěma expozicemi a vystoupali jsme na 17 metrů vysokou hlásnou věž.

Hrad Střekov byl postaven ve 14.století za vlády krále Jana Lucemburského. Měl za úkol střežit labskou obchodní stezku a vybírání celních poplatků. Zanedlouho se stal šlechtickým majetkem, odolal útokům husitů a a koncem 15.století byl rozšířen. Během třicetileté války byl hrad pobořen a vypálen. V 19.století byl romanticky upraven a v současné době je ve vlastnictví rodiny Lobkoviců.

 

Dokonce i hudební skladatel Richard Wagner v romantických zákoutích prastaré zříceniny hledal múzu, zde se zahalil do prostěradla a shlížel do údolí na rozložité Ústí. Nakonec zde složil báseň, která se později stala podkladem pro libreto známé opery Tannhäuser. Kromě něj Střekov učaroval Karlu Hynku Máchovi, Johannu Wolgangu Goethovi a Karlu Mayovi.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 30. 7. 2020

krása

Odpovědět
k.eva
k.eva 30. 7. 2020

sipeji
sipeji 28. 7. 2020

Kouzelné místo

Odpovědět
k.eva
k.eva 28. 7. 2020

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 519
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.