Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

KamilaK
KamilaK
Vloženo 8. 2. 2019
Líbí se mi

KAM ZA POKLADEM? NAVŠTIVTE MUZEUM TRUTNOV

KamilaK
KamilaK
Vloženo 8. 2. 2019
Líbí se mi
KAM ZA POKLADEM? NAVŠTIVTE MUZEUM TRUTNOV

KAM ZA POKLADEM? NAVŠTIVTE MUZEUM TRUTNOV

POKLADY PODZEMÍ 10 let archeologických objevů v Pojizeří

Výstavní sál / 24. 1. – 31. 3. 2019

Výstava nejdůležitějších archeologických výzkumů, které zajistilo archeologické oddělení turnovského muzea v posledním desetiletí. Z těch několika stovek bylo obtížné vybrat ty, které posunuly bádání
o nejstarších dějinách regionu o výrazný kus dopředu. Bezesporu sem náleží objev úpravny železné rudy ve Všeni u Turnova z počátku 17. století a další provozy spojené s „železnou metalurgií“. Zajímavým příkladem mezioborové spolupráce se stal bioarcheologický výzkum středověkých historických terénů v Turnově – Dvořákově ulici nebo na výzkum domu „vápenického huťmistra“ z 16. století ve Sklenařicích.

Za velmi přínosný pokládáme také systematický detektorový průzkum skalního hradiště Čertova ruka na Hruboskalsku, který přinesl celou kolekci unikátních kovových artefaktů Keltů a Germánů.

A pochopitelně nemůže chybět ani prezentace unikátního objevu v Jilemnici – kostela sv. Alžběty, za který jsme byli navrženi na cenu Patrimonium pro futuro za rok 2016. Vedle archeologických nálezů z tohoto výzkumu vystavujeme i předměty, které přímo pocházejí z mobiliáře kostela a dnes je spravuje Krkonošské muzeum v Jilemnici (například originál dřevořezby z 18. století Seslání Ducha svatého a soudobé plastiky sv. Víta a sv. Václava). Návštěvníky jistě upoutá i představení nejnovějšího archeologického výzkumu v průmyslové zóně na Vesecku, kde jsme v červnu loňského roku objevili a následně prozkoumali část vesnice Keltů.

Výstava přináší i prezentace zrekonstruovaných nádob ze žárových hrobů z pozdní doby bronzové, které byly původně kryty mohylovými náspy. Největším „tahákem“ jsou dva zcela ojedinělé poklady mincí – ten mladší byl nalezen v roce 2013 v Roztokách u Jilemnice a do země byl uložen krátce po Mnichovské dohodě na podzim roku 1938. Ten o poznání starší tvoří soubor 160ti stříbrných pražských grošů Václava II. a Jana Lucemburského, který byl v srpnu letošního roku náhodně objeven u staré stezky nedaleko Vysokého nad Jizerou. Pomineme-li fyzickou cenu mincí i jejich unikátní stav dochování v extrémních horských podmínkách, má tento nález podstatně širší dosah. Mimo jiné totiž potvrzuje význam stezky, která již od staršího pravěku přicházela z vnitrozemí a přes vrcholové partie Krkonoš pokračovala do Slezska. Oba poklady v sobě ukrývají nejenom poutavý příběh, ale také navozují otázku, proč ti, kteří mince do země ukrývali, je také později nevyzvedli.
Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sisinkaj
sisinkaj 19. 2. 2019

Odpovědět
Majina
Majina 9. 2. 2019

do múzeí chodím rada,škoda,že to Trutnovské je pre nás veľmi ďaleko.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 9. 2. 2019

Pro mě je též daleko = "Máme to daleko. Nesmírně daleko."

Tvořilka97
Tvořilka97 9. 2. 2019

Škoda, že je to z ruky :/

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 9. 2. 2019

Dnešní doba a internet mají výhodu, že nemusíme ani nikam jezdit a vše se dá vyhledat z domova kdykoliv.

Ovace
Ovace 9. 2. 2019

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 9. 2. 2019

gustawka
gustawka 9. 2. 2019

to musí být hezké

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 9. 2. 2019

Musí.

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 698
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.