Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Cestomilka Jana
Cestomilka Jana
Vloženo 20. 1. 2016
Líbí se mi

Kam za nejkrásnějšími místy regionu Provence

Cestomilka Jana
Cestomilka Jana
Vloženo 20. 1. 2016
Líbí se mi
Kam za nejkrásnějšími místy regionu Provence

Kam za nejkrásnějšími místy regionu Provence

Provence je oblast opravdu rozsáhlá. Na každém kroku něčím překvapí a každý, kdo sem zavítá, si ji zamiluje.

Návštěvníky láká tento region od jara do podzimu. Mnoho turistů přijíždí především za rozkvetlými levandulovými poli na konci června a v červenci. Provence ale nabízí řadu dalších krásných míst, unikátních zážitků a gurmánských lákadel v podobě svátků a gastronomických festivalů, které se pořádají v průběhu celého roku.

Změňte životní tempo!

Během pobytu v Provence je třeba zpomalit a přizpůsobit se místnímu životnímu tempu. Pokud tak neučiníte, nikdy obyvatele tohoto kraje nepochopíte. Vše se děje v poklidu a s rozvahou. Je téměř povinností si každou minutu dosyta užít a vychutnat a hlavně nikam nespěchat. Posaďte se na snídani do místní malé kavárny a dejte si voňavou kávu, k tomu máslový croissant a jen tak pozorujte dění kolem sebe. Co vidíte? Spokojené lidi, kteří si užívají klidné provensálské atmosféry u skleničky vína a klábosí se svými sousedy. Ano, hned po ránu. Aby ten den dobře začal. Teprve poté se vydají za svými všedními povinnostmi.

Je výhodou přizpůsobit se i stravovacím návykům, a to především časově. Obědvat se začíná v poledne a končí se kolem druhé hodiny. Mnoho restaurací odpoledne zavře a znovu otevře až kolem sedmé večer. Nezkušenému turistovi se tudíž může stát, že zůstane o hladu, případně odkázán na některý ze supermarketů. Ovšem pozor na venkově! Zde i některé supermarkety dodržují odpolední siestu. Vždyť přece každý správný Provensálec by si měl po obědě odpočinout! V horkém a slunečném počasí by totiž práce mohla být zdraví nebezpečná. Možná právě proto se Francouzi, zejména pak obyvatelé jižních regionů dožívají vůbec nejvyššího věku v celé Evropě.

 Kam za luxusem?

Celý název regionu zní v překladu Provence-Alpy-Azurové pobřeží.  Provence se tedy dělí na tři samostatné celky, přičemž každý je specifický a má své kouzlo. Pokud byste rádi zažili atmosféru luxusu, jachet a kasin, vydejte se na Azurové pobřeží. Zde doporučujeme navštívit město Cannes proslavené květnovým filmovým festivalem. Toto přímořské letovisko Vás ohromí luxusními plážemi, filmovým palácem a obchody. Naproti tomu město Nice vyzařuje pohodu a klid. Procházka po místní Anglické promenádě, květinové trhy a romantické uličky Starého města Vás vtáhnou zpět do minulosti. V malém a slavném městečku Saint-Tropez se zase budete cítit jako ve výkladní skříni při procházce malým přístavem plným luxusních jachet. Nezapomeňte navštívit také policejní služebnu z filmu Četníci, kde ztvárnil hlavní roli slavný Louis de Funès.

 Překrásné přírodní scenérie

Stojíte-li o opravdovou Provence, vydejte se do vnitrozemí, případně více na západ podél pobřeží. Objevíte nádherné přírodní scenérie v podobě malých horských pásem Les Alpilles, Lubéron, náhorní plošiny Vaucluse či Mont Ventoux. Známý kaňon Verdon je ideální pro pěší turistiku. Cyklonadšenci si mohou celý kaňon objet na kole. Prozradím Vám, že to ale dá trochu zabrat. Milovníci vody mají příležitost pronajmout si kanoe nebo vodní šlapadlo u jezera svatého Kříže a vydat se do ústí kaňonu. Chcete-li objevit opravdu originální přírodní scenérie, věnujte jeden den návštěvě chráněné rezervace Camargue. Oblast leží v deltě řeky Rhôny a je proslulá bílými polodivokými koňmi a černými býky, kteří se pasou na mokřadech podél silnic. Do dáli se zde táhnou vinice, rýžoviště a největší rákosové porosty v Evropě. Toto místo je ideálním hnízdištěm mnoha chráněných ptačích druhů. Mezi nejznámější patří plameňáci, několik druhů volavek, kolibříci a řada dalších. Všechny lze pozorovat při návštěvě místního ornitologického parku. Budete-li se chovat tiše, plameňáky a při troše štěstí i polodivoké bílé koně budete mít na dosah ruky. Na závěr dne lze doporučit návštěvu vesnice Saintes-Maries-de-le-Mer ležící u moře. Odpočinek na širokých písčitých plážích a výborné restaurace s nabídkou mořských plodů a skvěle připraveného býčího masa příjemně završí náročný den.

Kouzlo skalních vesniček

Romantické duše si přijdou na své ve vnitrozemí v malých skalních vesničkách. Již během cesty údolím se Vám naskytnou nádherné pohledy na opevněné vesnice usazené ve skalách. Těmto sídlům se říká „vesnice na bidýlku“ a v Provence jich napočítáme hned několik desítek. Mezi nejznámější patří Les Baux-de-Provence s monumentální zříceninou majestátního obranného hradu. V blízkých vápencových lomech je k vidění ohromná multimediální show letos na motivy: "Chagall, sen noci svatojánské". Jde o unikátní představení, při kterém jsou na obrovské plochy lomu promítána díla na motivy Marca Chagalla v doprovodu příjemné hudby. Jde o opravdu skvělý zážitek. Cestou dále do vnitrozemí narazíte na nejfotografovanější a turisticky nejnavštěvovanější vesničku Gordes. Sem je nejlépe zavítat hned po ránu, později místo ztrácí kouzlo pod návalem fotografie chtivých turistů. Na druhé straně údolí leží vesnice Ménerbes, kde v minulosti bydlel známý spisovatel Peter Mayle, autor díla Rok v Provence nebo Dobrý ročník. Labužníci zde mohou navštívit dům lanýžů a vína a v přilehlé restauraci ochutnat místní delikatesy. Představovaná produkce pochází z oblasti Lubéron a my Vám můžeme její ochutnávku vřele doporučit.

 Zapomenutý lom

Toužíte-li vidět něco opravdu netradičního, vydejte se k vesnici Rustrel. Nachází se zde tzv. Provensálské Colorado. Jedná se o opuštěný bývalý lom, kde se v minulosti těžila okrová hlinka. Dnes je prostor volně přístupný veřejnosti a návštěvníci se mohou vydat na procházku mezi vegetací a rudě zbarvenými kopci. Najdete zde snad všechny odstíny okrové barvy od nažloutlé až po temně rudou. K vidění jsou také pozůstatky po těžbě včetně kolejí. Nejkrásnější barevná podívaná se naskýtá po dešti, kdy se začnou jednotlivé tóny slévat do barevných potůčků.

 Vůně levandule

Mnoho návštěvníků míří do Provence za kvetoucími lány levandule. Pokud mezi ně patříte i Vy, pak se vydejte k románskému klášteru Sénanque. Místní mniši se živí pěstováním levandule a produkcí levandulových výrobků. Klášter je celý obklopen touto fialovou a příjemně vonící bylinou. Toužíte-li po nekonečných lánech levandule, vydejte se do vyšších nadmořských výšek dál do vnitrozemí. Na plošině poblíž města Valensole se rozkládají levandulové lány opravdu do nedohledna. V době sklizně nabízí řada továren a malých rodinných výroben levandulových esencí návštěvu s ukázkou procesu získávání esenciálního oleje z levandule.

 

Více o Provence se můžete dozvědět během našich přednášek v Pracovnách ŽENY s.r.o. v Praze, Ostravě a Chrudimi. Únorové termíny sledujte na stránkách ŽENY s.r.o. nebo na našem Facebooku.

 

Objevit kouzlo Provence můžete také během leteckých zájezdu s Cestomily.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 21. 1. 2020

to je nádhera

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 12. 1. 2020

krásné místo

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 23. 9. 2018

Neskutečná nádhera.

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 3. 6. 2018

Provence je krásná oblast

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 849
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.