Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Marika Korcová
Vloženo 19. 11. 2018
Líbí se mi

Kam chodil na kávu Beethoven?

avatar
Marika Korcová
Vloženo 19. 11. 2018
Líbí se mi
Kam chodil na kávu Beethoven?

Kam chodil na kávu Beethoven?

Chtěla jsem vidět na vlastní oči, kam chodil na kávu, ale kde také skládal svoji hudbu při pobytu v lázních Teplice,  sám Ludwig van Beethoven.  Dnes se kavárna v domě Zlatá harfa jmenuje po něm, tedy - Café Restaurant Beethoven.

                       

Pokud jste v Teplicích, byl by hřích tuto kavárnu nenavštívit. Svým způsobem je jedinečná.  Najdete ji v Lázeňské uličce. Je to opravdu velmi snadné a věřím, že vás okouzlí.  Je tu Pravřídlo a přímo pod ním se dostávají na povrch proslulé teplické prameny. Ani na chviličku nezapochybujete, že jste v lázních. V Lázeňské uličce, která je skutečným architektonickým skvostem Teplic se také nachází dům, kterého si určitě všimnete. Domy jsou tu označeny domovním znamením a mají svá jména. I svou historii.

 

V domě Zlaté slunce bydlel v roce 1812 Ludwig van Beethoven a kousek dál je dům, ve kterém si dával lázeňskou kávu a komponoval.  Uvědomíte si, že to měl "na kávu"  jen pár kroků.

 

Café Restaurant Beethoven je na stěnách vyzdoben Beethovenovými partiturami, údajně pouze těmi, které zde napsal. Atmosféra hudby vás tu pohltí. Beethovena a hudbu tu  připomíná vše, včetně věšáků, na které si odložíte svrchník, opěradla židlí, lustry a tak dále a tak dále. Jestli vám mohu poradit, tak si hned nesedejte, využijte příležitosti a projděte si celý restaurant, určitě nebudete litovat.

 

Zjistíte, že jsou tu větší i menší místnosti a tak tu si tu přijde na své malá i  větší společnost. V letních měsících máte možnost sednout si také na zahrádce kavárny  přímo v Lázeňské uličce. Je libo kávu? Nabízí se stoprocentní arabika a prozradím, že na kávu jsou tu hrdí, slyšíte o ní vyprávět a kamkoliv půjdete, vždy se bude mluvit o "lázeňské kávě".

 

Pochvalují si tu i zdejší lázenské pivo, ale to nemohu posoudit.  Milovníci černého čaje ocení Petra Velikého! Ne, ne, žádná legrace,  ani netropím šprýmy. Petr Veliký je lázeňský čaj. Udiví vás, že tento panovník byl také hostem lázní v roce 1712?

Teď už mám opravdu velkou chuť se posadit a dát si kávu u Beethovena... "Jednu lázeňskou, prosím."

 

 

Pohledem do Lázeňské uličky se s vámi pro tuto chvíli loučím. Ale slibuji, že se do Teplic brzy vrátíme.

 Marika Korcová

foto: autorka článku

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 1. 6. 2020

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 29. 5. 2020

paráda

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 28. 3. 2020

krása

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 11. 1. 2020

Teplice máme v plánu navštívit, zatím jsme jimi jen projeli bez zastávky

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 10. 1. 2020

dobrá pozvánka

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 309
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.