Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 21. 3. 2020
Líbí se mi

Jižní zámecké zahrady u zámku Děčín

Kahomar
Kahomar
Vloženo 21. 3. 2020
Líbí se mi
Jižní zámecké zahrady u zámku Děčín

Jižní zámecké zahrady u zámku Děčín

Tento klenot děčínského zámku je spojen s jednou z nejslavnějších událostí v historii Děčína – poprvé v rakouské monarchii zde rozkvetl největší leknín světa – viktorie královská.

V 18. století v prostorách dnešních zahrad děčínského zámku nejprve vznikl velký obranný bastion ve tvaru pětiúhelníku. Jeho rozlehlý vnitřní prostor postupně zaplnily stavby nikoli vojenské, nýbrž zahradní a okrasné – skleníky, oranžerie a roku 1737 půvabný Čajový pavilon, zakomponovaný přímo do špičky bastionu. V 19. století bylo na budovaných terasách bylo založeno celkem 18 vytápěných skleníků, ve kterých našly místo rozsáhlé a ve své době velmi obdivované sbírky orchidejí, kamélií a dalších tropických rostlin. Právě na jižních terasách rozkvetla roku 1852 poprvé v habsburské monarchii viktorie královská, obrovský tropický leknín.

Sláva jižních zahrad začala postupně vyhasínat po tragickém skonu vrchního zahradníka Franze Jossta († 1862) a dále pozvolna upadala po smrti Josstova patrona a mecenáše hraběte Františka Antonína Thuna. Definitivně pohasla s prodejem celého zámeckého areálu armádě. Českoslovenští vojáci nechali všechny skleníky odstranit a na nejnižší terase zbudovali rozlehlé nástupiště a nové stáje. Po válce se kdysi honosné zahrady přeměnily na garáže, dílny, sklady, vznikly zde velké nádrže na pohonné hmoty, smetiště a krátkou dobu zde fungoval dokonce i vepřín.

I po odchodu vojáků byla renovace jižních dlouhým procesem, došlo i na  odstranění mocných vrstev betonu a asfaltu, které zde vznikly v dobách vojenských. Na jejich místě byly založeny velké plochy trávníků, keřů, květin a další výsadby. Atmosféru zahrad doplňuje několik vodních prvků, včetně nové kašny před čajovým pavilonem. Jednotlivé části areálu propojily nově založené cesty, díky kterým jsou Jižní zahrady přístupné hned z několika směrů – od řetězové lávky, z Dlouhé jízdy, okolo zámecké sýpky a také ze severní strany Medvědím příkopem.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 5. 2020

Odpovědět
benca
benca 4. 4. 2020

nadhera

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 25. 3. 2020

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 22. 3. 2020

Odpovědět
gustawka
gustawka 22. 3. 2020

krása

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 018
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.