Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 4. 10. 2021
Líbí se mi

Jeskyně Šipka – nejstarší pozůstatky neandrtálského člověka v České republice

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 4. 10. 2021
Líbí se mi
Jeskyně Šipka – nejstarší pozůstatky neandrtálského člověka v České republice

Jeskyně Šipka – nejstarší pozůstatky neandrtálského člověka v České republice

V roce 1880 nalezl archeolog K. J. Maška ve vchodu do chodby nazývané Jezevčí ohniště vůbec první kosterní pozůstatky neandrtálského dítěte na světě. Objevena byla 26. srpna téměř na dně jeskyně, ve skalním výklenku v nejstarší kulturní vrstvě, na okraji ohniště.
V jeskyni Šipka, podzemním útvaru Štramberského krasu, nalezl roku 1880 archeolog K. J. Maška v chodbě Jezevčí ohniště asi 1,4 m hluboko v popelu, zlomek spodní čelisti neandrtálského dítěte, později nazvanou „Šipecká čelist“. Šlo o objev světového formátu a takzvaná šipec-ká čelist se pak v archeologii stala skutečným pojmem. Téhož roku objevil krápníkovou jeskyni Šipku, kterou střídavě obývali pravěcí lovci s dravou zvěř.

Jak ukázal výzkum profesora Karla Jaroslava Mašky, byl tento přírodní prostor osídlen již před 32 tisíci lety. Výzkum ostatků prokázal, že neandrtálskému dítěti bylo v době smrti asi jen 8 až 10 let. Zajímavostí je, že na čelisti je rozpoznán progresivní vývoj s již sapientními rysy. Odlitek úlomku čelisti neandrtalského dítěte je vystaven v Muzeu v Štramberku.


Lovci a uctívači medvědů

O životě neandrtálců a ostatních pradávných obyvatelích Šipky poskytují informace další archeologické nálezy. Pravěcí lidé z různých kultur zde po sobě zanechali asi 550 kamenných nástrojů z pazourku, rohovce a dalších jim dostupných materiálů. Kostí a zubů různých živočichů bylo v jeskynních vrstvách objeveno udivující množství – asi 80 000 kusů. Byly zde odkryty zkamenělé kosterní pozůstatky velkých pleistocénních šelem, například jeskynního medvěda, kterému jeskyně sloužila jako doupě, lva, hyeny nebo rosomáka. Zkameněliny zubrů, praturů, srstnatého nosorožce a dokonce i mamuta nasvědčují tomu, že sem byla tato zvířata zavlékána jako ulovená kořist (tedy součást jídelníčku pravěkých lovců), podle nejnovějších výzkumů také jako rituální předměty. Celkově byly objeveny zkameněliny asi 130 druhů různých živočichů.

Rozbor pylu na objevených kostrách prokázal, že své mrtvé zasypávali květy. Na cestu do záhrobí je vybavovali milodary, které možná měly sloužit jako obětiny božstvům. Někdy k nebožtíkovi přiložili ozdobenou medvědí lebku. Dětské hroby jsou vybaveny zvlášť pečlivě. Neandrtálci zhotovovali také umělecké předměty. Zanechali po sobě zvláštní rytiny na skalách.

Během teplých období poslední doby ledové zde sídlili neandrtálci a gravettienští lovci mamutů a na konci poslední doby ledové to byli magdalénienští lovci sobů.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 8. 10. 2021

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 8. 10. 2021

jeskyně nerada navštěvuji

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 8. 10. 2021

tak zde jsme asi nebyli

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 462
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.