Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 28. 3. 2020
Líbí se mi

jeskyně Klácelka

Kahomar
Kahomar
Vloženo 28. 3. 2020
Líbí se mi
jeskyně Klácelka

jeskyně Klácelka

Po prohlídce Čertových hlav jsme se vrátili opět dolů do údolí, abychom pokračovali dál po modré turistické značce k jeskyni Klácelka. Cesta byla zpočátku opět do kopečka, ale nic strašného. Každopádně stála za to, neb jeskyně je opravdu nádherná a jsem moc ráda, že jsme se sem spolu s manželem vypravili.

Umělá jeskyně Klácelka leží na levém břehu Liběchovky, asi 2 km severně od obce Liběchov. Sochař Václav Levý zde roku 1845 vytesal sochy zvířat z bajky F. M. Klácela, husitské hrdiny a trpaslíky.

Umělá jeskyně Klácelka se skládá ze dvou částí. První část, prostor před jeskyní, nazývána Blaník. Za železnou brankou jsou vytesány heroické postavy z našich národních dějin (poznáte zde v křesle dřímajícího vůdce blanického vojska Zbyňka ze Zásmuk, vůdce husitských vojsk Jana Žižku a Prokopa Holého, dále je zde spící blanické vojsko a trpaslíci, kteří pro ně kovají zbraně).

Druhá je vlastní umělá jeskyně Klácelka, přístupná bohatě zdobeným portálem. Podél stěn jsou kamenné lavice, prý zde stával i kamenný stůl. Stěny zdobeny reliéfy z bajky F. M. Klácela Ferina lišák a z předloh francouzského karikaturisty Grandvilla. Ve zvířecích postavách zpodobněny symboly některých lidských slabostí. Na stěně naproti vchodu byl vytesán letopočet 1845, datum vzniku této památky. Na blízké skalce vytesán kalich. Všechny jeskynní reliéfy vytvořil sochař Václav Levý, když byl zaměstnán v liběchovském zámku.

Jeskyně je nejsnázeji dostupná po modré turistické značce z obce Liběchov (cca 2 km) nebo Želízy (cca 1 km).

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 29. 3. 2020

Klácelku znám jen díky kamarádce, která o ní psala na jiném webu a přidala také krásné fotky, jako ty.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 29. 3. 2020

děkuji, tak příště namísto ke "hlavám" vyražte k jeskyni

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 182
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.