Kréta mimo sezónu
 „Co je s hotelem přes zimu?“ ptáme se barmana. „Jsou tu ještě nějací hosté?“ Číšník udiveně praví: „Hotel se příští týden zavírá. Všechny hotely se na Krétě zavřou. Končí sezóna. Zůstane zde jen údržba. Znovu otevřeme v dubnu, až začne sezóna.“ 
 „Co děláte přes zimu? Kde pracujete?“ ptáme se dál. Barman pokrčí rameny, evidentně se mu do odpovědi nechce. Přesto odpoví: „Musím si sehnat nějakou práci ve vnitrozemí. Na hotelu, nebo něco spravuju… Přes zimu je to tady těžký. Nejsou tu žádní turisté. Musím našetřit co nejvíc peněz přes sezónu.“

 

 Hlavním způsobem obživy je turistika. Téměř všichni Kréťané jsou zaměstnaní v cestovním ruchu, proto pracují pouze v sezóně (od dubna do října). V této době se snaží pracovat co nejvíce (12 hodin denně, 7 dní v týdnu), někdo má dokonce dvě zaměstnání. Mimo sezónu většina z nich nesežene jinou práci, proto si musí vystačit z úspor. Někdo z nich má to štěstí, že sežene práci v pevninském Řecku nebo alespoň sklízí olivy na své farmě.

 Mimo sezónu je na Krétě otevřeno jen pár obchodů (především potraviny). Turisté se sem dostanou jen obtížně. Mezi ČR a Krétou není žádné letecké spojení. Lze pouze využít letecký spoj Praha – Athény a poté plavbu lodí.
 Cestování po střední Krétě
 Vzhledem k nepřehledným jízdním řádům je nejlepší volbou cestovat autem. Navštívíme půjčovnu aut s příznačným názvem „Summer Time Car Rental“ hned vedle hotelu. Mladý, do sněda opálený Kréťan, nám vstoupí do cesty a láká nás dovnitř. „Nejste z České republiky?“ vyhrkne na nás plynule anglicky. Když přikývneme, pokračuje: „Umím trochu česky. Půl roku jsem tam žil, měl jsem v Ostravě přítelkyni. Komu fandíš ve fotbale?“ ptá se manžela. „Baník? Dukla? Každý Čech má rád fotbal a pivo.“
 Půjčujeme si bílý Chevrolet s prázdnou nádrží (asi už nepočítali s tím, že si auto někdo půjčí), 25 Euro na den, 100% pojištění. Cena je mnohem nižší, než v sezóně. Navíc v sezóně bývají všechna auta rozpůjčovaná, proto se doporučuje včasná rezervace přes internet. Ceny v půjčovnách se navíc velmi liší:
 Pronájem auta – cena za 3 dny (4-místné auto s klimatizací, manuál), cena v Eurech:

zdroj: sezóna: konec sezóny/mimo sezónu:
Fly4less.cz 102 ?
Autoway.cz 122 ?
řecké půjčovny aut 137 50 – 75 

 Během tří dnů navštívíme nejvýznamnější archeologické památky. První den volíme trasu „okruh střední Krétou“, další den se vydáváme na prohlídku Knóssu a Heraklionu, třetí den zavítáme do východní části ostrova. Téměř ve všech lokalitách je vstupné 2 Eura, děti do 18 let neplatí v Řecku žádné vstupné.
 
Górtys (45 km jižně od Heraklionu): zbytky významného města, osídleného od 4. tisíciletí př. n. l. Raritou jsou tabule s nejstaršími evropskými zákony, které zde byly sepsány kolem roku 500 př. n. l. Dalším unikátem je bazilika sv. Tita z 6. st. n. l., nejlépe zachovaná křesťanská stavba na ostrově. Město Górtys se stalo v době římské hlavním městem Kréty, ale v 9. století bylo zničeno a opuštěno.

 
 
Faistos (6 km od jižního pobřeží): ruiny minojského paláce, postaveného kolem roku 1900 př. n. l. Ve své době impozantní stavba na vyvýšenině, tyčící se nad úrodnou plošinou Messara. Palác byl zbořen ve 2. st. n. l. a již neobnoven. Nálezy (mj. slavný „disk z Faistu“ s dosud nerozluštěným písmem) jsou umístěny v muzeu v Heraklionu. Stavba nebyla zrekonstruována tak, jako palác v Knóssu, proto sem zavítá mnohem méně senzacechtivých turistů. Díky tomu, že byl palác ponechán v původním stavu, působí mnohem autentičtěji.

 
 
Matala (jižní pobřeží): malé letovisko na břehu Libyjského moře, kde se i koncem října dá koupat. Nachází se zde jedna z nejznámějších krétských pláží. Zajímavostí jsou starobylé umělé jeskyně, jež v době římské sloužily jako hrobky a v 60. letech 20. století jako obydlí hippies.

  
 
Knóssos (5 km od Heraklionu): nejslavnější minojský palác, postavený kolem roku 2000 př. n. l., byl zničen kolem 1200 př. n. l. Palác s asi 1400 místnostmi obývalo zřejmě až 8000 lidí. Britský archeolog Evans celý palác na začátku 20. století zrekonstruoval, na základě archeologického výzkumu nechal postavit dokonce celé sály z barevného betonu. Jak zjišťujeme, je to jediné místo na ostrově, kde jsme v obležení turistů. Vstupné 6 Euro. 

Heraklion:

Lokace: severní pobřeží, střední Kréta
Rozloha: 120 km2
Počet obyvatel: přes 170 000

Centrum města tvoří malé kruhové náměstí Liontaria, odkud se do všech světových stran rozbíhají nákupní a pěší zóny. Vedle kostelů (nejstarší z 10. st.) a Loggie ze 17. století stojí za návštěvu archeologické muzeum, vystavující nejvýznamnější artefakty z minojského období. Dominantou města je benátský přístav s pevností Koules z 16. století.
 Návrat do předvánoční Prahy
 3. listopadu v 1:45 v noci vystupujeme v Praze z letadla. Návrat do desetistupňové vlasti není až tak dramatický, neboť jsme načerpali tolik energie, že si lehce zvykáme na větší zimu. Léto je nenávratně pryč. Vracíme se do běžného života opálení (kolem nás jsou samé „bledulky“), plní energie a vitamínu D ze slunce (chřipka na nás nemá šanci po celou zimu). Předvánoční stres se nás ještě dlouho netýká, neboť jsme myšlenkami stále na „letní dovolené“.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account