Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 16. 4. 2021
Líbí se mi

Ionosférická observatoř Panská Ves

Kahomar
Kahomar
Vloženo 16. 4. 2021
Líbí se mi
Ionosférická observatoř Panská Ves

Ionosférická observatoř Panská Ves

Cestou přes Panskou Ves na Kamenný Vrch jsme objevili v této poměrně odlehlé lokalitě tuto zajímavost.

Observatoř Panská Ves je detašované pracoviště Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky postavené v roce 1962 nedaleko města Dubá na Českolipsku v Libereckém kraji.

Observatoř je na louce přímo sousedící s vesničkou Panská Ves, která je administrativní částí městečka Dubá v jižní části okresu Česká Lípa. Vesnička je 3 km od Dubé, 1 km od Nedamova, poměrně vysoko nad Dubou. Nikde v okolí nejsou větší průmyslové podniky či jiné světelné zdroje. Louka je v nadmořské výšce 315 metrů, oplocena, na území CHKO Kokořínsko, zhruba 1 km od Velkého Beškovského kopce.

V období II. světové války se kvůli zdraví (tuberkulóza) přestěhoval i s rodinou do Panské Vsi radioamatér Miroslav Jiskra. V roce 1950 s pomocí přátel uvedl ve svém domku do chodu přijímač i vysílač a věnoval se měření ionosféry. V roce 1953 zde fungovalo detašované pracoviště ionosférického oddělení Geofyzikálního ústavu Československé akademie věd a Jiskra byl mezi prvními jeho zaměstnanci. V roce 1957 se mu jako prvnímu v Československu podařilo zachytit signály ze Sputniku 1 a dopravil je do Čs. rozhlasu. V roce 1962 byla na louce za vsí postavena první budova observatoře a tři roky poté zde začalo systematické měření signálů z družic. Byl zde instalován první sálový počítač Robotron.

Svými teleskopy observatoř sledovala a přijímala data z družic Magion 1 až 5 v letech 1978 až 2002. Tato měření souvisela s vědeckými projekty Interkosmos 24 a 25, Interbol 1 a 2.

Od roku 2007 jsou zde přijímána data z družic Cluster Evropské kosmické agentury ESA,od roku 2013 je observatoř zapojena do projektu sledování radiačních pásů pomocí družic Van Allen Probes americké NASA.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
ohnivázenaMagdalena

To je novinka...

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 5. 5. 2021

hezké místo a zajímavé

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 5. 5. 2021

no hlavně to tam člověk absolutně nečeká....čučeli jsme jak dva puci

lemur
lemur 5. 5. 2021

Zajímavá observatoř.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 414
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.