Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evionka
evionka
Vloženo 13. 8. 2017
Líbí se mi

I filmové hvězdy bolí záda.

evionka
evionka
Vloženo 13. 8. 2017
Líbí se mi
I filmové hvězdy bolí záda.

I filmové hvězdy bolí záda.

 

Tak to je Ňuňák. Vy ho neznáte?

Pravda, je takový velký a chlupatý, ale i tak je vítanou podívanou v ZOO v Ústí nad Labem. Do této ZOO se dostal náhodou společně se svojí věrnou a oddanou přítelkyní Ňuninkou v roce 1989. V tomto roce byla přes společnost Filmexport přivezena z Kambodže dvě orangutaní  mláďata pro natáčení filmu Dva lidé v ZOO.

Původně zde měli odehrát svojí roli a poté se přesunout do některé zoo v západní Evropě. Mláďata však byla ve velmi špatném stavu, které se díky velikému nasazení chovatelů podařilo zlepšit, a tak zde zůstali.

Sameček se stal hlavní hvězdou filmu a samička ho pouze doprovázela. Jak vloni uvedla režisérka filmu Dva lidé v ZOO Marie Poledňáková  jména Ňuňák  Ňuninka dostali, protože na ně všichni při natáčení dělali : „ňu, ňu, ňu“

Stali se z nich celoživotní partneři a narodilo se jim celkem pět mláďat – samička Raja (1998) – ta bohužel po roce uhynula, sameček Ámos (2000), který v červenci roku 2008 našel nový domov v holandské zoo Apenheul, sameček Budi, samička Cantik(2011) a poslední mládě, které se narodilo, uhynulo 11.2.2017.

Orangutani patří mezi lidoopi a jsou přirozeně velmi inteligentní. Nedomlouvají se slovy, jako my lidé, ale především zvuky, očima, dotykem, akcí. Dokáží vyjádřit „ tohle nedělej, nesmíš“ a tím snížit napětí a předejít možné agresi. Inteligenci dávají najevo také svou schopností cokoliv rozebrat – a nedělají to jenom silou : dívají se, pozorují, přemýšlejí. A pak rozpletou kus sítě nebo odšroubují matku, která jim v tom má zabránit.

Tohoto orangutana důvěrně známe již několik let a vždy se na něj s dětmi velmi těšíme. Svojí impozantní postavou vzbuzuje respekt a ty tam jsou doby, kdy se proslavil roztomilostí opičího mláděte. Není ho prý radno podceňovat – prý už přelomil napůl oplechované bytové dveře, zlomil několik kmenů a roztahoval nerezové mříže.

Ale jak se říká – na každého jednou dojde.

V současné době má u sebe veliký nápis pro návštěvníky :

„ Vážení návštěvníci,

Možná jste si všimli, že samec Ňuňák není ve své kůži.

Trpí bolestí páteře a proto se obtížně pohybuje.

Je pod stálým veterinárním dohledem a dostává léky.“

Chudák Ňuňák. Přejeme mu brzké uzdravení.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 24. 1. 2020

v Ústecké ZOO jsme byli několikrát

Odpovědět
Ovace
Ovace 14. 8. 2017

Držím palce

Odpovědět
Glady
Glady 14. 8. 2017

v této ZOO jsem nikdy nebyla

Odpovědět
sipeji
sipeji 14. 8. 2017

Doufejme, že bude v pořádku

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 845
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.