Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 8. 4. 2021
Líbí se mi

Hrad Zvíkov - okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 8. 4. 2021
Líbí se mi
Hrad Zvíkov - okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Hrad Zvíkov - okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Na hradě je přístupný Královský palác, jehož součástí je Hlízová věž. Prohlídku tvoří jedna trasa bez průvodce. V přízemí se ve třech prostorách nachází expozice věnována místním archeologickým nálezům. Následuje prohlídka sklepení a patra. Severovýchodní část paláce tvoří terasy na místě bývalých královských místností.

Dále si prohlédnete dochované nebo v minulosti rekonstruované sály. V první místnosti se nachází model celého hradu, k vidění jsou transfery renesančních malebhistorický nábytek, oltář přenesený z bývalého kostela sv. Mikuláše v Podhradí. Prohlídka končí hradní kaplí, která byla postavena v druhé polovině 13. století a je vyzdobena nástěnnými malbami z 16. století. Ke kapli přiléhá sakristie. Z nádvoří paláce je také přístupná galerie, ve které probíhají sezónní výstavy.
 

Dlaždice s dvouocasým lvem

Dlaždice z podlahy palácové kaple hradu Zvíkov jsou jedním z mimořádných dokladů dvorského umění a architektury doby Přemysla Otakara II. Německý nápis na dlaždici říká: "Lvem mne nazývají, králové české země mne nosívají". V otázce původu dvouocasého lva se historici kloní ke dvěma výkladům - podle prvního (z Dalimilovy kroniky) získal tento znak Přemysl Otakar I. od Oty IV. za pomoc v boji proti Sasům r. 1204. Podle druhého jej začal používat Přemysl Otakar II., aby se jako markrabě moravský odlišil od jednoocasého lva svého otce Václava I. a zároveň, aby naznačil svou spoluvládu. 
 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 11. 4. 2021

V životě jsem tam byla 2x - pokaždé s jiným manželem , v obou případech jsme pak jeli i lodí a bylo to moc pěkné, ráda bych se tam někdy vrátila

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 11. 4. 2021

jsme ostudy, ale zde jsme ještě nebyli .-(

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 11. 4. 2021

Je to tam krásné....příroda okolo a ty arkády....ty mně upoutaly už jako dítě když jsem tam byla.

lemur
lemur 11. 4. 2021

Na Zvíkově jsme byli. Je to krásný hrad.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 248
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.