Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 29. 7. 2021
Líbí se mi

Hrad Valečov se skalními byty

ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena
Vloženo 29. 7. 2021
Líbí se mi
Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

 

Areál hradu v Českém ráji tvoří předhradí (vězení s hladomornou), zděný palác, skalní komory, chodby a vyhlídka. Nejzajímavější částí expozice jsou ve skalních blocích pod hradem vytesané světničky, užívané až do roku 1900. Přesná doba založení hradu není známa. První písemná zpráva o majitelích pochází z let 1316-1318, z doby šarvátek zdejší drobné šlechty s Vokem z Roštejna – jednou z větví rodu Valdštejnů. Hrad byl v té době pravděpodobně jen dřevěný a z části vytesaný do skály.

Hrad byl udržován do třicetileté války, po jejím ukončení hrad chátrá a slouží jako obydlí chudiny a zdroj levného stavebního materiálu. Poslední obyvatelé skalních bytů na Valečově se museli vystěhovat na základě nařízení c. k. okresního hejtmanství v Mnichově Hradišti z 5. října 1892.

Součástí hradní výstavy archeologických nálezů ze sbírek Okresního muzea v Mladé Boleslavi je nově i soubor kachlů z kamen podkomořího královských měst Vaňka z Valečova z 2. poloviny 15. století. Na Valečově se natáčela pohádka RumplCimprCampr, Dešťová víla, Lotrando a Zubejda nebo filmy Poklad hraběte Chamaré a Slavné historiky zbojnické. Za hradem můžete dosud vidět přístřešek, který ve filmu RumplCimprCampr představoval sídlo hlavního hrdiny.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 1. 8. 2021

Na Valečov koukáme týden co týden cestou na chatu, letos pod hradem brigádničí i vzdálená sestřenice s tetou...

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 31. 7. 2021

sem jezdily moje děti na letní tábory

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 31. 7. 2021

lemur
lemur 31. 7. 2021

Pěkný hrad.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 399
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.