Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 11. 2. 2020
Líbí se mi

Hrad a zámek Staré Hrady

Kahomar
Kahomar
Vloženo 11. 2. 2020
Líbí se mi
Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Toto místo na Jičínsku jsme spolu s dětmi navštívili také již několikrát. Však je to tady přizpůsobeno hlavně malým návštěvníkům.

První písemná zmínka o objektu pochází z roku 1340. Jedná se o původně gotický hrad s přistavěným renesančním zámkem a podzámčím. Ze středověkého sídla, stojícího na nezřetelné hranici mezi hradem a tvrzí se zachoval pouze palác v západním křídle jádra a kostel v prvním nádvoří. Jiří Pruskovský z Pruskova hrad přestavěl na čtyřkřídlý zámek s velkým předzámčím. Od období baroka byly zvláště objekty v předzámčí přestavovány a upravovány. Od konce 19. století objekty chátraly, do nejhoršího stavu se v 2. třetině 20. století dostala nejstarší a nejcennější část zámku, gotický palác. Celý objekt byl pak zachráněn aktivitou učitele a předsedy místního národního výboru Holmana. V obnoveném zámku byly umístěny depozitáře Památníku národního písemnictví. V roce 2007 obec Staré Hrady zámek prodala soukromému majiteli a Památník národního písemnictví postupně pronajaté prostory opustil.

Zámek je pro veřejnost celoročně otevřen od roku 2008. Nabízí několik prohlídkových okruhů, jak pro dospělé, tak pro děti. Každoročně se zde koná velká řádka akcí, na které se sjíždí návštěvníci jak z blízkého okolí, tak i ze vzdálených koutů naší vlasti i ciziny.

Po prohlídce můžete na prvním nádvoří nahlédnout do gotické kaple z konce 14. století, zasvěcené sv. Janu Křtiteli a obdivovat figurální sgrafita, umístěná nad vstupním portálem v předzámčí.  

Prohlídku hradu a zámku si oblíbí všichni milovníci historie i pohádek, a proto je ideální pro všechny věkové kategorie.

Nechte se unést atmosférou pohádkových prohlídek a navštivte s námi i Zámecké pohádkové sklepení a Hradní pohádkovou půdu nebo Zdravosvět a Dračí království.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 11. 2. 2020

Zde jsme jistě nebyli, ale je to hezké místo, díky za sdílení

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 11. 2. 2020

rádo se stalo

lemur
lemur 11. 2. 2020

Krásný hrad i zámek.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 11. 2. 2020

hezky to tam dali dohromady

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 004
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.