Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 14. 10. 2021
Líbí se mi

Hostýn - Jurkovičova křížová cesta

Kahomar
Kahomar
Vloženo 14. 10. 2021
Líbí se mi
Hostýn - Jurkovičova křížová cesta

Hostýn - Jurkovičova křížová cesta

Když na konci 19. století přestala množství modlících se poutníků stačit křížová cesta umístěná na zdech baziliky Nanebevzetí Panny Marie na svatém Hostýně, začalo se mluvit o tom, že by měla být postavena také křížová cesta venkovní. Taková, která by korunovala svatohostýnské svahy, a u které by se mohla modlit procesí poutníků mnohem větší než dosud.

Už v roce 1904 tak začaly vznikat návrhy nové křížové cesty. Její podkovovitý tvar objímá severovýchodní svah vedle baziliky, ve spodní části se takřka noří do lesa, aby z ní v kopcovitém terénu zase mohla vystoupit mohutnou kamennou terasou a pokračovat až k poslednímu zastavení v rotundě pevně přimknuté ke kostelu.

Dušan Jurkovič, jehož rodina pobývala mimo jiné také na Rusavě, pojal hostýnská zastavení v duchu valašského stavitelství ozvláštněného vlivy moravského i slovenského folkloru. 

Jeho křížová cesta na Hostýně tak tvoří 13 typově se odlišujících zastavení. Většinu jich tvoří otevřené kaple s oltářem a obrazem, zastřešené valbovými nebo štítovými stříškami z lazurovaných tašek. Pro výzdobu křížové stezky k sobě přibral umělce nejpovolanějšího - Jožu Úprku, jehož životní lásku byl folklor a jeho zobrazování.

Na pomoc je přizván i  Jano Köhler a ukazuje se nejen jako výjimečný umělec, ale také jako zkušený řemeslník. Jeho obrazy pro křížovou cestu jsou vyvedeny rakovnickými keramickými dílnami přímo na keramickou mozaiku, která sice musí být po desetiletích opravena, ale přesto je nejtrvalejší technikou, která dokáže odolat horskému podnebí.

Díky němu tak Jurkovičova zastavení křížové cesty zdobí neuvěřitelné barvy keramických mozaik, jaké nemají obdoby. Jako živé tu vystupují postavy z celého příběhu Kristova ukřižování ve své moderní i tradiční podobě. Básníka dřeva Jurkoviče tak doplnil naprosto výjimečný umělec, jehož ztvárnění dodává kapličkám úplně nový rozměr.

V současnosti na několika zastaveních probíhají restaurátorské práce, i tak je to místo naprosto úchvatné a jsem velmi ráda, že jsem měla možnost se sem podívat a každému, kdo zde ještě nebyl, Hostýn vřele doporučuji.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 28. 10. 2021

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 22. 10. 2021

Jurkovičova díla jsou známá a velmi zajímavá.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 10. 2021

jistě moc pěkné místo

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 10. 2021

kdo Hostýn ještě nezná, vřele doporučuji ho navštívit

Odpovědět
lemur
lemur 22. 10. 2021

Krásné.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 528
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.