Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 12. 2. 2020
Líbí se mi

Františkovy Lázně

Kahomar
Kahomar
Vloženo 12. 2. 2020
Líbí se mi
Františkovy Lázně

Františkovy Lázně

Další z krásných lázeňských míst, které jsme měli možnost s manželem a synem navštívit. Kamarádka se mi přestěhovala z Liberce do západních Čech a i díky tomu jsme tento, pro nás vzdálený kout republiky, stihli malinko procestovat.

Františkovy Lázně jsou město v okrese Cheb v Karlovarském kraji, 5 km severně od Chebu. Žije zde přibližně 5 500 obyvatel. Františkovy Lázně jsou nejmenším z lázeňských měst tzv. západočeského lázeňského trojúhelníku. To jim však neubírá ani na kráse, ani na významu, lázně se již po staletí řadí k významným evropským lázeňským městům.

Léčivé účinky zdejších pramenů jsou známy od 15. století. Vodu z pramenů používali nejen místní obyvatelé, nýbrž byla prodávána i po celém Německu. V roce 1700 prodej františkolázeňské vody v Německu převýšil objem vody pocházející ze všech německých lázní.

V okolí léčivých pramenů nedaleko Chebu založil rakouský císař František I. v roce 1793 první slatinné lázně na světě, které na jeho počest nesly jeho jméno. Zprvu jako Ves císaře Františka a později Lázně císaře Františka.  Během necelých 200 let vyrostlo z malé vesničky významné lázeňské město. Účinná lázeňská léčba zaměřená především na gynekologická onemocnění a léčbu sterility, jedinečný historický ráz a krásné okolí z nich udělaly jedny z nejnavštěvovanějších lázní v Evropě. Návštěvnost dosáhla svého vrcholu koncem 19. století a udržela se až do 2. světové války. Úpadek pokračoval i za socialismu a na rozvoj lázeňství tak bylo navázáno až po revoluci v roce 1989.

S rozvojem lázeňství byl nerozlučně spjat i rozvoj samotného města. Původní skromnou lázeňskou promenádu obklopily anglické parky, byly vybudovány lázeňské hotely, kolonády, pavilony pramenů, altány a další lázeňské stavby převážně v klasicistním a empírovém slohu. Františkovy Lázně se tak staly jedním z nejkrásnějších lázeňských měst zasazeným v zeleni parků a lesoparků. Tento jedinečný architektonický celek byl v roce 1992 vyhlášen městskou památkovou rezervací.

Dnes jsou Františkovy Lázně opět vyhledávaným místem nejen pro lázeňské pobyty. Ve městě a jeho okolí můžete využít celou řadu sportovišť, stovky kilometrů turistických tras a cyklostezek, oblíbený aquapark apod.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
gustawka
gustawka 12. 2. 2020

Hezké město

Odpovědět
Ovace
Ovace 12. 2. 2020

Krása

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 12. 2. 2020

Velmi pěkné

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 12. 2. 2020

Moc krásné fotky z našeho oblíbeného města

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 12. 2. 2020

ráda bych tam někdy opět zavítala, tehdy jsme ještě ani kešky nesbírali, tak tam na nás jistě budou čekat

lemur
lemur 12. 2. 2020

Krásné lázeňské město.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 12. 2. 2020

také se nám tam moc líbilo, snad se tam ještě někdy vrátíme

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 004
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.