Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

k.eva
k.eva
Vloženo 4. 9. 2018
Líbí se mi

Františkovy Lázně

k.eva
k.eva
Vloženo 4. 9. 2018
Líbí se mi
Františkovy Lázně

Františkovy Lázně

Tak to jsou Františkovy Lázně a nachází se v okrese Cheb v Karlovarském kraji 5 km severně od Chebu. Vývěry místních minerálních pramenů byly známé již od středověku a tak na jejich místě byla založena Ves císaře Františka. Z malých venkovských lázní se rychle staly jedny z nejvyhledávanějších lázní v Evropě. Mezi nejvýznamnější návštěvníky lázní patřili Ludwig van Beethoven, Johann Strauss a Johann Wolffgang Goethe, který označil zdejší lázně uprostřed zeleně jako jedno z nejkrásnějších míst v srdci Evropy.

 

,,Hele, mami, tady by se hrálo na housle".

Tak to určitě. Neskutečně krásný altánek a uprostřed byly připraveny stojany na hudební nástroje. Jenom ti hudebníci právě chyběli, ale i tak to ve mě vyvolalo nostalgii po starých lázeňských časech. Františkovy Lázně jsou malebné město s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov a jsou umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků. Na jeho návštěvu jsme měli jedno sobotní odpoledne a i tak to stálo za to.

 

 

To je Františkův pramen a je nejstarším známým místním pramenem. Je znám již od středověku, kdy tzv. nosičky vody donášely kyselku jako stolní vodu do blízkého Chebu. Je to jediný pramen, který jsme tam ochutnali a vzápětí ho hned zajedli lázeňskou oplatkou, čímž vznikla dokonalá iluze správného lázeňského života. Umístěn je ve zděném klasicistním rondelu s dórskými sloupy, který se zachoval v původní podobě a patří mezi symboly Františkových Lázní.

 

 

Mezi další symbol těchto lázní patří soška malého chlapce s rybou. Kromě léčby pohybového aparátu, srdečních a cévních chorob a následné péče po onkologických onemocněních, se ve Fratiškových Lázní léči rovněž neplodnost a další ženské choroby. Podle tradice pacientka, která pohladí sošku Františka na správném místě, do roka otěhotní. Traduje se, že se má dotknout palce u nohy, ale kdo ví. Skutečný originál Františka je umístěn v městkém muzeu a jeho stejně navštěvovaná napodobenina před Společenským domem.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 3. 6. 2020

Odpovědět
k.eva
k.eva 3. 6. 2020

xxkouckaxx
xxkouckaxx 28. 5. 2020

paráda

Odpovědět
k.eva
k.eva 28. 5. 2020

sasidlo
sasidlo 25. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

krásné

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 13. 1. 2020

moc hezké lázeňské město

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 119
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.